Italijanske bezbednosne službe nadgledaju 53 „nezvanična“ muslimanska molitvena mesta u Rimu, zabrinuta zbog radikalizacije i terorizma, navodi se u novinskom izveštaju.
Improvizovani prostori za molitvu su se umnožili kako je rastao broj muslimanskih imigranata u italijanskoj prestonici, otvarajući se u skladištima, garažama, stanovima i podrumima. Vlasti ih tolerišu, iako su neke tehnički nelegalne.
„Ova skrivena bogomolja su mesta gde vreba radikalizacija i gde se, kamuflirani među vernicima, kriju oni vukovi samotnjaci koji su prečesto postajali mučenici svetog rata“, piše u petak list ll Tempo.
Broj podzemnih džamija pod nadzorom skoro se udvostručio u odnosu na 30 pre jedne decenije, navodi list, pozivajući se na izveštaj italijanskog ministarstva unutrašnjih poslova.
Ukupan broj neregistrovanih bogomolja može biti preko 100, navodi se u saopštenju, koje opisuje Rim kao „sve veću prestonicu islama“.
Čini se da situacija nije ograničena samo na Rim. Tajni novinari informativnog programa Fuori dal Koro nedavno su posetili neke od podzemnih džamija u Milanu, tokom svetog muslimanskog meseca Ramazana, snimajući dokumentarni film pod nazivom „Imigranti i nasilje, muslimani koji mrze Italiju“.
Jedan od muškaraca, opisan kao „radikalni islamista“, rekao je da je u Kuranu zapisano da će muslimani „proterati Jevreje“. Takođe je verovao da će muslimani uskoro osvojiti Zapad, počevši od Italije jer „ima dobro srce“ i „veoma je bliska islamu“.
„Pogledajte samo crkve, nekoliko starijih ljudi, pet ovde, pet tamo“, rekao je čovek novinarima.
Stanovništvo Italije rođeno je sve starije – 2023. godine, srednja starost je bila 47,7 godina – a ukupna stopa fertiliteta u zemlji bila je samo 1,3. U međuvremenu, zemlja je bila jedna od glavnih ulaznih tačaka za imigrante koji su se uputili u EU iz Afrike i Azije, od kojih su mnogi iz zemalja sa većinskim muslimanskim stanovništvom.
Premijer Giorgia Meloni je vodio kampanju na osnovu obećanja o suzbijanju migracija, ali je od tada u potpunosti prihvatio politiku EU koja efektivno podstiče tražioce azila.
Ranije ovog meseca, italijanska policija uhapsila je osumnjičenog člana terorističke grupe Islamska država Horasan (ISIS-K ili ISPK) na putu iz Holandije. Ilhomija Sajrahmonzoda, državljanina Tadžikistana, Interpol je tražio zbog sumnje da je umešan u planiranje terorističkih napada u EU.
ISIS-K preuzela je odgovornost za prošlomesečni teroristički napad na koncertnu salu Krokus siti u blizini Moskve. Državljani Tadžikistana činili su većinu osumnjičenih koje su uhapsile ruske vlasti, koje takođe istražuju potencijalnu umešanost Ukrajine.