Nasumično kontrolisano ispitivanje koje se sastojalo od odraslih sa gojaznošću i predijabetesom otkrilo je da su i vremenski ograničena ishrana i uobičajeni obrazac ishrane rezultirali gubitkom težine kada su kalorije bile konstantne u obe grupe. Činilo se da nije važno da li su učesnici konzumirali većinu svojih kalorija rano u toku dana ili uveče, što sugeriše da ukupne kalorije mogu biti važnije od vremena obroka kada je u pitanju gubitak težine.
Nalazi su predstavljeni na inauguracionoj naučnoj plenarnoj sesiji „Novo u analima interne medicine: čujte prvo od autora“ održanoj u Bostonskom kongresnom i izložbenom centru tokom sastanka Interne medicine Američkog koledža lekara (ACP) 2024. Rad takođe objavljeno je u Annals of Internal Medicine .
Vremenski ograničena ishrana (TRE) je pristup ishrani gde pacijenti ograničavaju svoju ishranu na vremenski period tokom dana, a zatim poste preostale sate. Tokom perioda za jelo, pacijenti nisu obavezni da broje kalorije ili prate unos hrane, a tokom perioda posta pacijenti su ograničeni na vodu i napitke bez kalorija.
Dokazi pokazuju da kada odrasli sa gojaznošću ograniče svoj prozor u ishrani na četiri do 10 sati, oni prirodno smanjuju unos kalorija za otprilike 200–550 kalorija dnevno i gube na težini tokom dva do 12 meseci. Nije poznato da li TRE izaziva gubitak težine nezavisno od smanjenja unosa kalorija, kao što se vidi u studijama na glodarima.
Istraživači sa Univerziteta Džons Hopkins nasumično su dodelili 41 odraslu osobu sa gojaznošću i predijabetesom ili TRE sa 10-satnom ishranom ili redovnom ishranom tokom 12 nedelja kako bi uporedili gubitak težine i druge mere metaboličkog zdravlja.
Na početku studije, istraživači su procenili istoriju i nivo aktivnosti učesnika da bi procenili osnovne potrebe za kalorijama, a učesnici su jeli isti broj kalorija dnevno tokom studije. Učesnici u obe grupe dobijali su pripremljene obroke sa identičnim sastavima makronutrijenata i mikronutrijenata i uputstva o tome kada treba da konzumiraju obroke.
Grupi koja je ograničena na vreme jela je naložena da jede samo između 8 i 18 časova i da je većinu kalorija konzumirala pre 13 časova svakog dana. Grupa sa uobičajenim načinom ishrane jela je između 8 ujutru i ponoći i konzumirala je većinu kalorija posle 17 časova svakog dana.
Posle 12 nedelja, obe grupe su izgubile približno istu količinu težine i nije bilo stvarnih razlika u glukozi natašte, obimu struka, krvnom pritisku ili nivoima lipida. Prema autorima, ovi nalazi sugerišu da ako ili kada TRE intervencije izazovu gubitak težine, to je verovatno delimično zbog smanjenja kalorija, i stoga, kliničari mogu savetovati pacijente da TRE može da im pomogne da izgube težinu smanjenjem unosa kalorija .
Prema autorima pratećeg uvodnika sa Univerziteta Ilinois u Čikagu, ovi rezultati imaju važne kliničke implikacije. Iako nije utvrđeno da je TRE efikasniji za gubitak težine, pacijentima može biti lakše da ga prate jer im omogućava da nastave da konzumiraju poznatu hranu. Ovaj pojednostavljeni pristup lečenju gojaznosti mogao bi da pomogne pacijentima koji ne rade dobro u brojanju kalorija.