Globalne cene sirove nafte skočile su za čak 3,5 odsto ubrzo nakon što je Izrael izveo seriju napada na Iran u ranim jutarnjim satima u petak.
Obe vrednosti nafte su porasle preko 3 dolara po barelu u ranoj trgovini pre nego što su se povukle. Do 12:00 GMT, fjučersi sirove nafte tipa Brent za isporuku u junu pali su za 0,50 dolara na 86,63 dolara po barelu. Majski ugovor za američki Vest Tekas Intermediate (VTI) pao je za 0,43 dolara, ili 0,52%, na 82,30 dolara po barelu.
Izrael je u ranim jutarnjim satima započeo napad na iransku teritoriju. Baraž je potvrdio visoki američki zvaničnik u intervjuu za ABC Nevs. Kasnije je Al Džazira javila da je iranska državna televizija takođe potvrdila napad, rekavši da je aktivirana protivvazdušna odbrana. Obustavljeni su letovi u nekoliko oblasti, uključujući Teheran i Isfahan.
Napad, najnovija razmena između dve zemlje, usledio je skoro nedelju dana nakon što je Iran pustio 300 dronova i projektila na Izrael. Granatiranje je izvedeno kao odgovor na sumnjivi izraelski napad na zgradu iranskog konzula u Siriji u kojem je ranije ovog meseca ubijeno 12 ljudi, uključujući tri visoka iranska vojna oficira. Teheran veruje da iza bombardovanja stoji Izrael, iako zapadni Jerusalim nije ni preuzeo ni negirao odgovornost.
Iran je sedmi najveći svetski proizvođač nafte, prema američkoj Upravi za energetske informacije, i treća po veličini članica OPEK-a. Dnevno proizvodi oko 3,2 miliona barela sirove nafte. Prošle godine, Iran je rangiran kao drugi najveći svetski izvor rasta snabdevanja naftom posle SAD.
Analitičari vide skok cena nafte kao očiglednu reakciju tržišta na rastuću zabrinutost zbog obnove eskalacije neprijateljstava između Izraela i Irana.
„Raste geopolitičke premije rizika se u ovom trenutku pretvaraju u okruženje bez rizika sa povećanim rizikom od poremećaja u snabdevanju naftom barem u kratkom roku“, rekao je za Rojters Kelvin Vong, analitičar OANDA u Singapuru.
Ranije ove nedelje, energetski stručnjaci Bank of America upozorili su da se očekuje da će sveobuhvatni rat između Izraela i Irana, koji će neizbežno uticati na energetsku infrastrukturu i poremetiti iranske isporuke sirove nafte, povećati cene nafte za 30-40 dolara po barelu.
Povećane tenzije u regionu takođe bi mogle da ugroze transport kroz Ormuški moreuz između Omana i Irana. Otprilike petina ukupne svetske isporuke nafte prolazi kroz krucijalni brodski put.