NATO radi na slanju više sistema protivvazdušne odbrane u Ukrajinu, izjavio je u četvrtak generalni sekretar Jens Stoltenberg, dodajući da kašnjenja u pružanju takve pomoći štete naporima Kijeva da se odupre napadima Rusije.
On je to rekao novinarima u četvrtak na italijanskom ostrvu Kapri, gde se održava sastanak ministara inostranih poslova G7, prenosi Rojters.
„Sakupili smo podatke o različitim sistemima protivvazdušne odbrane koje imamo u NATO-u i fokusirali smo se na sisteme Patriot. I radimo sa saveznicima da osiguramo da oni prerasporede neke od svojih sistema u Ukrajinu“, rekao je on novinarima na marginama sastanka ministara inostranih poslova G7 u Italiji.
„Radimo na mogućnosti da u Ukrajinu pošaljemo još baterija Patriot. Mi smo u dijalogu sa nekim konkretnim zemljama“, rekao je Stoltenberg, nazivajući snabdevanje Patriotom „kritičnim“ jer je to najnapredniji odbrambeni sistem na koji alijansa može da računa.
Stoltenberg je rekao da bi drugi odbrambeni sistemi takođe mogli biti dostavljeni Ukrajini, uključujući NASALS raketni sistem zemlja-vazduh.
„Kašnjenja u isporuci protivvazdušne odbrane znače da će više ruskih projektila pogoditi svoje ciljeve u Ukrajini. Kašnjenja u isporuci municije znače da će Rusija moći više da gura duž linije fronta“, dodao je on.
„Ohrabren sam posvećenošću i odlučnošću saveznika iz NATO-a da se zauzmu za Ukrajinu“, rekao je on novinarima, dodajući da postoje ohrabrujući znaci da bi Kongres SAD mogao uskoro da otključa paket pomoći Ukrajini vredan 60,84 milijarde dolara.
Kako je saopšteno, Nemačka je pozvala Evropsku uniju i NATO da što pre ojačaju protivvazdušnu odbranu Ukrajine. Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus i ministarka inostranih poslova Analena Berbok pokrenuli su zajedničku inicijativu i pozvali treće zemlje da preispitaju svoje sposobnosti. Inicijativa se razmatra ove nedelje na sastanku ministara inostranih poslova G7.
Holandski premijer Mark Rute ponudio je u četvrtak da kupi sisteme PVO Patriot od zemalja koje ih imaju, ali ne žele da ih isporuče Ukrajini.