Amerika stoji uz Japan sve dok se svi Japanci koje je Severna Koreja otela decenijama unazad ne vrate kući da okončaju svoju bolnu razdvojenost, izjavila je u četvrtak u Tokiju ambasadorka Sjedinjenih Država pri Ujedinjenim nacijama Linda Tomas-Grinfild.
Japan kaže da je Severna Koreja otela najmanje 17 japanskih državljana, a verovatno i mnogo više, da bi ih obučila za agente tokom 1970-ih i 1980-ih. Dvanaest se vode kao nestali. Među njima su studenti tinejdžeri i drugi koji žive duž japanskih obala, a mnogi su upakovani u male čamce i prevezeni preko mora u Severnu Koreju.
Tomas-Grinfild je svoju posetu Japanu započela susretom sa porodicama kidnapovanih.
„Sjedinjene statistike su uz sve porodice, sa celim Japanom i međunarodnom zajednicom u insistiranju na rezoluciji koja će omogućiti da se sve porodice razdvojene politikom režima ponovo ujedine“, rekla je ona na početku sastanka sa pet rođaka otetih i predstavnik njihove grupe za podršku u kabinetu premijera.
„Previše mi je poznat bol i gubitak i patnja koju doživljavate članovi vaše porodice“, rekla je ona. „Znam koliko je to bolno za vas, a zatim koliko dugo ste morali da trpite ovaj bol.
Tomas-Grinfild je napomenuo da je tokom svoje karijere radila na pitanjima vezanim za Severnu Koreju.
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena posvećena je pokretanju pitanja otmice „u svakoj prilici i pozivanju na povratak otetih japanskih državljana njihovim porodicama“, rekao je ambasador i dodao da se Amerika drži te politike bez obzira na rukovodstvo.
Japanski premijer Fumio Kišida je u više navrata isticao svoju odlučnost i napore da se održi samit sa severnokorejskim Kim Džong Unom kako bi se postigao povratak otetih.
Stručnjaci kažu da Kim želi poboljšane veze sa Japanom kako bi zabio klin između Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, dok Kišida, pogođen velikim korupcijskim skandalom svoje vladajuće stranke, želi da iskoristi mogući napredak u pitanju otmice da preokrene svoj sve manji rejting podrške kod kuće. Oni kažu, međutim, da bi samit bio težak jer Japan ne može da prihvati preduslove koje je Pjongjang postavio da bi rešio pitanje otmice.
Sakie Iokota, 88, čija je tada 13-godišnja ćerka Megumi kidnapovana 1977. sa severne obale Japana na povratku iz škole, rekla je Tomasu-Grinfildu da su je ona, njen muž i Megumina braća tražili 20 godina. dok nisu saznali da je kidnapovana. Još čekaju, rekla je.
„Sve što želim je da je vidim, dok sam još dobro“, rekla je Jokota, moleći ambasadora za kontinuiranu podršku u rešavanju problema.
Tomas-Grinfild je stigla u Tokio nakon svoje ranije posete Seulu, gde su ona i južnokorejski zvaničnici razgovarali o novom mehanizmu za praćenje programa nuklearnog naoružanja Severne Koreje. Rusija i Kina osujetile su napore koje predvode SAD da pojačaju sankcije Ujedinjenih nacija Severnoj Koreji zbog njenog testiranja balističkih projektila od 2022. godine, naglašavajući produbljivanje podela između stalnih članica Saveta bezbednosti oko ruskog rata protiv Ukrajine.
Sjedinjene Države, Južna Koreja i Japan produbljuju bezbednosne veze usred rastućih tenzija u regionu iz Severne Koreje i Kine. Tri zemlje su proširile svoje kombinovane vojne vežbe i svoje strategije odvraćanja izgrađene oko američkih strateških sredstava.