Predsednik Venecuele Nikolas Maduro naredio je zatvaranje ambasade i konzulata svoje zemlje u Ekvadoru u utorak u znak solidarnosti sa Meksikom u njegovom protestu zbog napada ekvadorskih vlasti na meksičku ambasadu u Kitu.
Maduro i drugi predsednici koji su učestvovali na virtuelnom sastanku Zajednice država Latinske Amerike i Kariba izrazili su podršku zahtevu Meksika da Ujedinjene nacije suspenduju Ekvador iz svetskog tela zbog racije 5. aprila. Ali Maduro je jedini najavio zatvaranje diplomatskih ispostava i opoziv osoblja.
„Osuda je bila jednoglasna, potpuna, apsolutna“, rekao je Maduro, misleći na osudu koju je navukao Ekvador. „Niko danas na ovom svetu ne izlazi da brani ovaj varvarski čin.
Predsednik Ekvadora Danijel Noboa naredio je vlastima da izvrše raciju u ambasadi Meksika kako bi uhapsili bivšeg potpredsednika zemlje Horhea Glasa, osuđenog kriminalca i begunca koji je tamo živeo od decembra. Meksiko mu je dao azil nekoliko sati pre nego što je policija pronašla Glasa u spavaćoj sobi i izvukla ga.
Izuzetno neobična upotreba sile izazvala je hitnu osudu vlada širom sveta jer se diplomatske prostorije smatraju stranim tlom i „nepovredivim“ prema Bečkim ugovorima.
Noboa, koji nije učestvovao na sastanku u utorak, rekao je prošle nedelje da je odobrio raciju „da bi zaštitio nacionalnu bezbednost“. Njegova vlada je tvrdila da je Glas tražen zbog krivičnih presuda zbog korupcije, a ne iz političkih razloga i optužila je Meksiko da je prekršio Bečke sporazume dajući mu azil.
Meksiko je prekinuo diplomatske odnose sa Ekvadorom odmah nakon racije i opozvao svoju diplomatsku misiju. Nadao se da će iskoristiti sastanak CELAC-a da okupi jedinstveni front za svoj slučaj i u UN-u i pred Međunarodnim sudom pravde.
Predsednica Hondurasa Ksomara Kastro, koja trenutno vodi CELAC, otvorila je sastanak u utorak čitajući predloženo saopštenje u kojem se osuđuju postupci Ekvadora. Zatim je predstavila video snimak ekvadorskih vlasti kako provaljuju u meksičku ambasadu, zajedno sa dramatičnom muzikom.
Predsednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador je usledio, ponovivši svoj zahtev da Ekvador bude suspendovan iz Ujedinjenih nacija dok se ne izvini i obeća da to više nikada neće učiniti.
„Ako to ne uradimo, nećemo moći da živimo u svetu kojim vladaju norme, zakoni“, rekao je Lopez Obrador. „Živeli bismo u svetu gorila.“
Meksički predsednik je citirao Augusta Pinočea, koji je vladao Čileom od 1973. do 1990. godine, i rekao da čak ni Pinoče nije upao u meksičku ambasadu kada su čileanski disidenti tamo tražili utočište. „Pinoče se nije usudio da napadne našu ambasadu, taj strašni diktator“, rekao je Lopez Obrador.
Maduro je rekao da je naredio svom diplomatskom osoblju da se vrati u Venecuelu „dok se međunarodno pravo izričito ne obnovi u Ekvadoru“.
Maduro je rekao da Glas, koji se sada nalazi u zatvoru maksimalnog obezbeđenja u lučkom gradu Gvajakilu, „mora da bude vraćen u meksičku ambasadu i da mu se prizna politički azil“.
Noboa je izazvao dodatne kritike jer se nije pojavio na CELAC-ovom virtuelnom skupu. Dok su lideri dovodili u pitanje njegovu odluku, on je postavio video na Instagramu koji promoviše poboljšanja infrastrukture za sprovođenje zakona i još jedan u kojem je najavljeno proglašenje vanrednog stanja koje pokriva sektor električne energije u zemlji usred višesatne nestanke struje u Kitu.
„Trebalo je da se pojavi i preuzme odgovornost za sebe pred Ekvadorom, pred Latinskom Amerikom, ispred Kariba, pred svetom, a nije pokazao svoje lice“, rekao je Maduro. „Mogu reći iz Venecuele da se sakrio i narod Ekvadora to treba da zna.
Ambasada Venecuele u Kitu je u utorak zatvorena. Ljudi koji su pokušavali da se pobrinu za papirologiju ostali su napolju, zajedno sa novinarima, ne mogavši da dobiju odgovore od osoblja ambasade.
Meksičko Ministarstvo spoljnih poslova nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar na saopštenje Venecuele.
Pod Madurovim 11-godišnjim predsedavanjem, više od 7,7 miliona Venecuelanaca napustilo je svoju matičnu zemlju, a većina se nastanila negde drugde u Latinskoj Americi i na Karibima. Ekvador ima šestu najveću koncentraciju venecuelanskih migranata.
Ekvadorski zvaničnici i nevladine organizacije koje pomažu migrantima procenjuju da u Ekvadoru živi 475.000 Venecuelanaca. Od njih više od 231.000 tamo živi stalno i legalno, prema popisu stanovništva Ekvadora iz 2023.