Istraživači sa Centra za rak Rogel Univerziteta u Mičigenu napravili su test zasnovan na urinu koji otkriva delove DNK fragmenata koje oslobađaju tumori glave i vrata. Test bi potencijalno mogao da olakša rano otkrivanje ovog tipa raka, koji trenutno nema pouzdan metod skrininga.
Humani papiloma virus (HPV) je široko poznat po tome što uzrokuje rak grlića materice, ali se sve više otkriva da uzrokuje rak u ustima, grlu i drugim regionima glave i vrata.
Rano otkrivanje je kritično jer otkrivanje raka u ranijoj fazi može dovesti do boljih ishoda za pacijente.
Koristeći sekvenciranje celog genoma, Rogel grupa je pokazala da su fragmenti DNK bez ćelija koje oslobađaju ćelije tumora, a koji se prenose iz krvotoka u urin kroz bubrege, pretežno ultrakratki, sa manje od 50 parova baza. S obzirom na njihovu malu veličinu, ovi fragmenti će verovatno biti propušteni korišćenjem konvencionalnih testova tečne biopsije na bazi urina ili krvi u otkrivanju cirkulišuće tumorske DNK (ctDNK).
Istraživanje su vodili dr Muneesh Tevari, dr, profesor hematologije i onkologije, dr J. Chad Brenner, vanredni profesor otorinolaringologije-hirurgije glave i vrata, i Paul L. Sviecicki, dr. medicinski direktor Jedinice za podršku onkološkim kliničkim ispitivanjima u Rogelu. Prvi rezultati su objavljeni u JCI Insight.
„U ovoj studiji pružamo dokaze koji podržavaju hipotezu da konvencionalni testovi ne otkrivaju ultrakratke fragmente pronađene u urinu, jer su dizajnirani da ciljaju duže fragmente DNK. Naš tim je koristio nekonvencionalan pristup da razvije test urina za HPV-pozitivnu glavu i Detekcija ctDNK raka vrata“, rekao je prvi autor studije i specijalista za istraživanje Chandan Bhambhani, dr.
Još uvek u fazi otkrivanja, ovaj test poštom je već distribuiran u istraživačke svrhe pacijentima u krugu od stotinu i više milja od En Arbora, omogućavajući naučnicima da prikupe značajne podatke o efikasnosti kompleta kod kuće. Učesnici prikupljaju uzorak urina i šalju ga nazad u laboratoriju U-M, gde se testiranje može obaviti kako bi se otkrilo prisustvo ili odsustvo raka glave i vrata.
„Jedan od najznačajnijih rezultata ove studije je da je test koji je razvijen otkrio recidive raka mnogo ranije nego što bi se obično dešavalo na osnovu kliničkih slika. Kao takvi, ovi obećavajući rezultati su nam dali samopouzdanje da proširimo obim istraživanja. studije, nastojeći još više proširiti distribuciju“, rekao je Brenner, ko-stariji autor studije.
Dok su se početne studije fokusirale na rak glave i vrata, rad takođe opisuje novu metodu koja bi se mogla primeniti za proširenje testa za otkrivanje i drugih karcinoma. Na primer, autori pokazuju da test može otkriti ctDNK u urinu pacijenata sa rakom dojke i akutnom mijeloidnom leukemijom. Ovo sugeriše nove mogućnosti za proučavanje primene testiranja zasnovanog na urinu za ove dodatne vrste raka.
„Mnogi ljudi nisu svesni da urin nosi informacije o mnogim različitim tipovima raka, iako se stvara u bubrezima. Naši nalazi o razlici u veličinama fragmenata ctDNK i test koji smo razvili za HPV-pozitivno otkrivanje karcinoma glave i vrata pružaju ključne informacije o tome kako se dijagnostički testovi zasnovani na urinu mogu razviti za različite vrste raka“, rekao je Bhambhani.
„Dalje, ove vrste testova će verovatno imati mnogo veću usklađenost kod pacijenata kojima je potrebno naknadno testiranje nakon tretmana, zbog pogodnosti samostalnog prikupljanja uzoraka, u poređenju sa testovima zasnovanim na krvi.“