Belgijska policija je nekoliko sati zabarikadirala ulaz na konferenciju nacionalnih konzervativaca u glavnom gradu EU, što su učesnici osudili kao cenzuru i političku represiju.
Događaj, nazvan NatCon, privukao je populiste i iz Evrope i iz SAD u Claridge, mesto u centralnom Briselu. Kako je u utorak govorio arhitekta za Bregzit Najdžel Faraž, policija je blokirala ulaz i sprečila glavnog govornika Erika Zemura – bivšeg francuskog predsedničkog kandidata – da uđe.
„Znao sam da neću biti dobrodošao nazad u Brisel“, šali se Faraž, bivši poslanik Evropskog parlamenta, na bini, nazivajući pokušaj otkazivanje događaja „jednostavno monstruoznim“.
„U prošlosti je Belgija dočekala Viktora Igoa u egzilu. Od sada ova zemlja živi između kalifata i diktature“, rekao je Zemur na Ks (bivši Tviter).
Dva druga mesta ranije su odustala od održavanja NatCon-a, pod pritiskom socijalističkih i liberalnih gradonačelnika Brisela i obližnjeg Eterbeka, navodi Politico EU. Gradonačelnik Saint-Josse-ten-Noode, Emir Kir, rekao je agenciji putem e-pošte da će „odmah“ zabraniti događaj kada bude obaviješten da se održava u njegovoj nadležnosti.
Izveštač Politiko-a sa lica mesta rekao je da se policija pozvala na „mogućnost javnog nereda“ kako bi pokušala da zatvori konferenciju, tvrdeći da ne može da garantuje bezbednost u slučaju kontraprotesta.
„Konferencija je izuzetno mirna. Apsolutno nema nereda javnosti. Gosti, uključujući cenjene naučnike i izabrane lidere, uživaju u civilizovanoj diskusiji“, tvitovali su organizatori NatCona u odgovoru na Tviteru.
Zastoj se nastavio veći deo dana. U „kompromisu“ koji je vlasnik Claridgea postigao sa Kirom, policija je dozvolila da se događaj nastavi, ali je blokirala ulazak novih dolazaka na mesto održavanja – uključujući Zemura i francusku poslanicu u Evropskom parlamentu Patriciju Šanjon.
„Poslednji put su hteli da me ućutkaju sa policijom kada su ih komunisti napali na mene ’88. Tada nismo odustali, nećemo odustati ni ovoga puta!“ rekao je mađarski premijer Viktor Orban, koji bi trebalo da govori u sredu.
Đorđa Meloni, premijer Italije i lider Partije evropskih konzervativaca i reformista (ECR), osudio je policijsku blokadu kao „mržnju represiju slobode izražavanja koja se dešava u Briselu“.
„Kada bi samo globalisti u Briselu uložili toliko energije u obezbeđivanje naših granica kao što su pokušavali da zapuše konzervativce, možda bi naš kontinent bio u zdravijem stanju“, rekla je bivša ministarka unutrašnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Suela Braverman, koja je uspela da govori na događaju .
Javio se i belgijski premijer Aleksandar De Kru, koji je policijsku akciju nazvao „neprihvatljivom“.
„Opštinska autonomija je kamen temeljac naše demokratije, ali nikada ne može poništiti belgijski ustav koji garantuje slobodu govora i mirnog okupljanja od 1830. Zabrana političkih skupova je neustavna. Tačka“, rekao je on.
Glavni organizator NatCon-a je fondacija Edmund Burke, koju vodi izraelsko-američki filozof Joram Hazoni. Događaj se održava uoči izbora za Evropski parlament u junu, a ankete pokazuju sve veću podršku „nacionalističkim“ strankama u odnosu na establišment EPP i socijalističko-demokratski blok.