Narandžasta lava mehuriće i puca, povremeno izbacujući velike fontane iz vulkana koji eruptira već mesec dana na Islandu, što je druga najduža erupcija otkako se vulkanska aktivnost u regionu ponovo probudila u martu 2021.
„Nastavlja se prilično stabilnim tempom u ovom trenutku i ne vidimo nikakve stvarne znake da će se završiti u bliskoj budućnosti“, rekao je za AFP Benedikt Ofeigson, geofizičar islandske meteorološke kancelarije (IMO).
Lava je 16. marta izbila iz pukotine u zemlji u Sundhnukagigaru, na poluostrvu Rejkjanes na jugozapadu Islanda, i od tada teče.
Vulkan je ispumpao oko 3,6 kubnih metara lave u sekundi u poslednjim merenjima obavljenim 9. aprila, prema IMO-u.
Druge erupcije u istom regionu u decembru, januaru i februaru — kojima je prethodila evakuacija 4.000 stanovnika obližnjeg grada Grindavik u novembru — verovatno su stvorile povoljne uslove za trajnu erupciju.
„Sada postoji otvoren kanal na površinu“, rekao je Ofeigson.
Magma se probija kroz gornju Zemljinu koru sa dubine od najmanje 10 kilometara (6,2 milje).
Ovaj scenario je sličan prvoj erupciji u regionu, blizu planine Fagradalsfjall u martu 2021. godine, koja je trajala šest meseci.
Nasuprot tome, ostale erupcije u poslednjih nekoliko meseci trajale su samo nekoliko dana.
Pored toga, primećen je porast tla – takozvana inflacija – u obližnjoj oblasti Svartsengi, gde se nalazi geotermalna elektrana koja obezbeđuje struju i vodu za 30.000 ljudi na poluostrvu.
Inflacija sugeriše da „sva magma koja dolazi sa ove dubine nema kapacitet da ode pravo na površinu (i) je delimično uskladištena u ovom magmatskom skladištu u Svartsengiju“, rekao je Ofeigson.
Do marta 2021. godine, poluostrvo Rejkjanes nije doživelo erupciju osam vekova.
Vulkanolozi sada veruju da je u regionu počela nova era seizmičke aktivnosti.
Dok su prethodna mesta erupcije u ovoj oblasti bila otvorena za javnost, vlasti su zatvorile ovo, oprezno da posetioci preplave evakuisani grad Grindavik.
„Želeo sam da vidim neka od polja lave, možda neku lavu koja teče, kako se približava vulkanu. To je bio deo cele ‘zemlje leda i vatre’, zar ne?“ turista David Cordova, 46-godišnji inženjer iz Teksasa, rekao je za AFP.
I dalje se nadao da će dobiti „neke cool vizuelne slike“ leteći svojim dronom iznad kratera.
Mnogi turisti parkiraju pored puta u blizini geotermalne banje Plava laguna kako bi uhvatili oblake dima koji se dižu sa zemlje neposredno pored dela puta koji je u februaru i martu prekriven lavom koja teče i koji je kasnije obnovljen.
Plava laguna, najveća turistička atrakcija Islanda, sada podseća na tvrđavu, zaštićenu na brzinu sagrađenim zidom od zemlje koji se uzdiže desetak metara.
Tirkizne vode banje ponovo su otvorene za javnost 6. aprila nakon tronedeljnog zatvaranja.
Banja je, međutim, morala da se privremeno zatvori na dva dana od tada zbog zagađenja vazduha povezanog sa emisijom gasova i nepovoljnim vetrovima.
Mali ribarski grad Grindavik, okupan veličanstvenim prolećnim suncem, sada je grad duhova.
Nekoliko tvrdoglavih stanovnika vratilo se da živi u naseljima koja su manje ugrožena od toka lave, ali velika većina je davno spakovala svoje stvari, prihvatajući ponudu da proda svoje domove državi.
Thorkatla, agent za nekretnine posebno stvoren kao odgovor na hitan slučaj, primio je 675 prijava, a država je ponudila 95 odsto procenjene trenutne vrednosti. Prva prodaja je otišla prošlog petka.
„Mi, barem u ovom trenutku, moramo da započnemo novi život, a ne ovde u Grindaviku“, rekao je stanovnik Solni Palsdotir za AFP.
Njena kuća, koju je sama sagradila pre 15 godina i u kojoj su ona i njen suprug podigli pet sinova i psa, sada je nenaseljena, a struktura je napukla hiljadama zemljotresa u novembru koji su prethodili talasu erupcija.
Samo nekoliko blokova dalje, na ivici grada, lava je tekla na ulice Grindavika tokom januarske erupcije, progutavši tri kuće.
Ipak, Palsdotir odbija da se zauvek oprosti.
„Stvarno verujem u svom srcu da ću se vratiti, iako niko ne može da kaže da li će to biti posle nekoliko godina ili godinu dana“, rekla je ona.
„U srcu osećam da će Grindavik ponovo procvetati.“