Nedavno istraživanje Melani Kazenel i njenih kolega sa Univerziteta u Novom Meksiku nagoveštava da će klimatske promene imati značajan uticaj na populacije pčela na jugozapadu Sjedinjenih Država, pri čemu će neke vrste napredovati, dok će druge biti u opadanju. Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature pod nazivom „Tolerancije na toplotu i isušivanje predviđaju brojnost pčela u uslovima klimatskih promena“, predstavlja važan doprinos razumevanju kako klimatske promene oblikuju ekologiju pčela.
Melani Kazenel, doktorantkinja biologije na UNM-u i gostujući docent biologije na koledžu Earlham u Indijani, vođa je istraživačkog tima koji proučava uticaj klimatskih promena na pčele. Ona ističe da su pčele od ključne važnosti za održavanje prirodnih ekosistema i poljoprivrednih useva, ali su istovremeno sve više ugrožene globalno, delimično zbog klimatskih promena.
Istraživanje je sprovedeno u Nacionalnom rezervatu za divlje životinje u Sevilji (SNVR) u blizini Sokora, N.M., kao deo dugoročnog programa ekoloških istraživanja. Tim istraživača pratio je populacije pčela od 2002. godine, koristeći dugoročne podatke o brojnosti i raznolikosti pčela, kao i fiziološke podatke o njihovoj toleranciji na toplotu i sušu.
Rezultati istraživanja ukazuju da će klimatske promene dovesti do promena u sastavu i brojnosti pčelinjih zajednica u regionu. Dok će neke vrste pčela sa visokom tolerancijom na toplotu i isušivanje verovatno napredovati, za druge se predviđa opadanje. Ovi nalazi naglašavaju potrebu za hitnim akcijama za smanjenje emisija gasova staklene bašte i ublažavanje klimatskih promena kako bi se očuvao biodiverzitet.
Koautori studije, uključujući Karen V. Vright i Teri Grisvold, istraživače entomologe, takođe su doprineli istraživanju, što je predstavljalo timski napor. Njihovi dalji radovi će se fokusirati na detaljnije razumevanje odnosa između pčela i biljaka u kontekstu klimatskih promena, kao i na proučavanje promena u fenologiji pčela i biljaka pod uticajem klimatskih promena.