Ruske snage sprovode najmanje tri akcije na operativnom nivou koji se međusobno ne pojačavaju, ali omogućavaju ruskim snagama da daju prioritet ubrušenim, taktičkim dobicima na jednom sektoru po svom izboru u isto vreme.
Institut za proučavanje rata (ISV) je to saopštio u novom izveštaju.
Analitičari ISV veruju da će se ukrajinske snage sve više boriti za odbranu od ovih ruskih napora što duže Ukrajini bude nedostajala dalja američka vojna pomoć.
Ukrajinski glavnokomandujući general-pukovnik Oleksandr Sirski izjavio je 13. aprila da se situacija na istoku Ukrajine znatno pogoršala poslednjih dana i da ruske snage izvode mehanizovane napade u pravcu Liman, Bahmut i Pokrovsk (zapadno od Avdijevke).
U izveštaju se napominje da ruska dejstva u pravcima Liman, Časiv Jar i Pokrovsk svaki imaju operativno značajne ciljeve, ali ove operacije se ne podržavaju, a čini se da ruske snage i dalje naizmenično stavljaju naglasak na različite operativne pravce, a ne na sve tri u bilo kom trenutku.
ISV je rekao da su se ukrajinske snage uspešno branile od prethodnih ruskih ofanzivnih napora ove vrste na operativnom nivou kada su imale resurse koje SAD trenutno uskraćuju, što je primoralo da ova dejstva kulminiraju pre nego što su mogli da postignu operativno značajne rezultate.
Analitičari kažu da se ukrajinske snage trenutno bore sa značajnim nedostatkom artiljerijskih granata i sredstava protivvazdušne odbrane, koja su kritične komponente njihove odbrane, a ruske snage kapitalizuju ove nestašice i poboljšane vremenske uslove.
Ruska vojna komanda verovatno procenjuje da ukrajinske snage neće moći da se brane od sadašnjih i budućih ruskih ofanzivnih operacija zbog kašnjenja ili trajnog prestanka vojne pomoći SAD.
„Ako Sjedinjene Države ne nastave da pružaju pomoć Ukrajini, a ukrajinskim snagama i dalje nedostaje osnovna artiljerija i municija protiv PVO, međutim, čak i loše obučene i loše opremljene ruske trupe mogle bi da izvedu uspešne ofanzivne operacije“, U izveštaju ISV navodi se.
Prema analitičarima instituta, okupatori pojačavaju napore da zauzmu Časiv Jar. „Ofanzivna dejstva da se zauzmu Časiv Jar nude ruskim snagama najneposrednije izglede za operativno značajan napredak, jer bi zauzimanje grada verovatno omogućilo ruskim snagama da pokrenu naknadne ofanzivne operacije protiv gradova koji u stvari čine značajan ukrajinski odbrambeni pojas u Donjecku. regionu“, navodi se u izveštaju.
Ruske snage već dugo imaju za cilj da zauzmu grupu većih gradova u regionu Donjecka, uključujući Slavjansk, Kramatorsk, Družkovku i Kostjantinovku.