Sjedinjene Države su u nedelju istakle svoju ulogu u pomaganju Izraelu da spreči zračni napad Irana bez presedana, dok je predsednik Džo Bajden sazvao lidere Grupe sedam u nastojanju da spreče širu regionalnu eskalaciju i koordinira globalni ukor protiv Teheran.
SAD su pomogle Izraelu u obaranju desetina dronova i projektila koje je Iran ispalio u subotu, što je bio prvi put da je pokrenuo direktan vojni napad na Izrael. Izraelske vlasti su saopštile da je 99 odsto pristiglog oružja oboreno bez nanošenja značajnije štete.
Američki zvaničnici rekli su da je uprkos visokoj stopi presretanja, namera Irana bila da „unište i izazove žrtve“ i da bi, ako bi bili uspešni, udari izazvali „nekontrolisanu“ eskalaciju širom Bliskog istoka. Dok su se SAD i njihovi saveznici danima pripremali za takav napad, lansiranja su bila na „visokom kraju“ onoga što se očekivalo, prema zvaničnicima, koji nisu bili ovlašćeni da javno raspravljaju o tome i govorili su pod uslovom anonimnosti.
U jednom trenutku, najmanje 100 balističkih projektila iz Irana bilo je u vazduhu istovremeno sa samo nekoliko minuta leta za Izrael, rekli su zvaničnici. Bajden i visoki zvaničnici su u realnom vremenu pratili pokušaje pucanja i presretanja u Situacionoj sobi Bele kuće. Zvaničnici su rekli da je u prostoriji bilo „olakšanje“ kada su videli da su napori protivraketne odbrane uspeli.
Visoki američki vojni zvaničnik rekao je da su američki avioni oborili više od 70 dronova i krstarećih projektila, dok su američki razarači u istočnom Sredozemnom moru oborili između četiri i šest balističkih projektila, a američka raketna baterija Patriot u Iraku oborila je još jednu.
„Po mom nalogu, da bi podržala odbranu Izraela, američka vojska je tokom protekle nedelje premestila razarače aviona i balističkih raketa u region“, rekao je Bajden u saopštenju kasno u subotu. „Zahvaljujući ovim raspoređivanjima i izvanrednoj veštini naših pripadnika, pomogli smo Izraelu da obori skoro sve dolazeće bespilotne letelice i projektile.
Bajden je, u razgovoru sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom te noći, pozvao Izrael na pobedu zbog svoje odbrambene sposobnosti, jer je predsednik imao za cilj da odvrati najbližeg bliskoistočnog saveznika Amerike od većeg uzvratnog udara na Iran. Bajden je, prema drugom visokom zvaničniku administracije, rekao Netanjahuu da SAD neće učestvovati ni u jednoj ofanzivnoj akciji protiv Irana. Zvaničnik nije bio ovlašćen da javno razgovara o privatnom razgovoru i govorio je pod uslovom anonimnosti.
„Rekao sam mu da je Izrael pokazao izuzetan kapacitet da se odbrani i porazi čak i od napada bez presedana – šaljući jasnu poruku svojim neprijateljima da ne mogu efikasno da ugroze bezbednost Izraela“, naveo je Bajden u svojoj izjavi.
Bajden je u nedelju imao telefonski razgovor sa jordanskim kraljem Abdulahom Drugim u kojem je kralj rekao da bi sve „eskalacijske mere“ Izraela dovele do šireg sukoba u regionu, prema Kraljevskom sudu. Nije bilo trenutnog rezimea poziva u Beloj kući. Predsednik je takođe razgovarao sa nekim od američkih snaga uključenih u obaranje iranskih dronova.
Nakon video-konferencije u nedelju, lideri G7 izdali su zajedničku izjavu „nedvosmisleno osuđujući najoštrije“ direktan napad Irana, istovremeno izražavajući „našu punu solidarnost i podršku Izraelu“ i ponovo potvrđujući „našu posvećenost njegovoj bezbednosti“.
G7 — koju čine SAD, Italija, Japan, Nemačka, Francuska, Britanija i Kanada — takođe je rekao da je Iran „svojim akcijama dodatno zakoračio ka destabilizaciji regiona i rizikuje da izazove nekontrolisanu regionalnu eskalaciju“. Rekli su da su njihove nacije „spremne da preduzmu dalje mere sada i kao odgovor na dalje destabilizujuće inicijative“.
Visoki zvaničnik američke administracije rekao je da su neke od zemalja razgovarale o svrstavanju Korpusa iranske revolucionarne garde kao terorističke organizacije i otključavanju daljih sankcija Teheranu, iako nisu donete konačne odluke.
Napor da se Izrael podstakne da pokaže uzdržanost odražava tekuće američke napore da se zaustavi izraelski rat protiv Hamasa u Gazi, koji je sada u sedmom mesecu, i da se učini više na zaštiti života civila na toj teritoriji.
Rat se pominje u saopštenju G7, a lideri su rekli da će ojačati „našu saradnju na okončanju krize u Gazi, uključujući i nastavak rada na trenutnom i održivom prekidu vatre i oslobađanju talaca od strane Hamasa, i pružanjem povećane humanitarne pomoći Palestincima u nevolji.”
SAD i Izrael su se pripremali za napad danima nakon što je Iran rekao da će uzvratiti za sumnjivi izraelski napad ovog meseca na iransku konzularnu zgradu u Siriji u kojem je ubijeno 12 ljudi, uključujući dva visoka iranska generala u elitnim snagama Kuds Revolucionarne garde.
Senator sa Floride Marko Rubio, najviši republikanac u senatskom odboru za obaveštajne poslove, kritikovao je Belu kuću zbog „procurenja u štampu“ da je Bajden rekao Netanjahuu da pobedi i da ne uzvraća.
Rubio je za CNN-ovu „Stanje unije“ rekao da je to „deo napora Bele kuće da umiri“ ljude koji pozivaju na prekid vatre u Gazi.