Mlade žene koje pronađu kvržicu ili druge potencijalne znake raka dojke često odlažu nedeljama pre nego što konačno odu lekaru, pokazuje nova studija.
U proseku, mlade žene čekale su dve nedelje pre nego što odu lekaru zbog uznemirujućih simptoma dojke, otkrili su istraživači. Jedna trećina mladih pacijenata obolelih od raka dojke čekala je više od mesec dana da potraži pomoć.
Ova odlaganja mogu biti opasna, rekla je glavna istraživačica dr Ketrin Flešner, doktorka sa Univerziteta u Kalgariju u Kanadi.
„Pošto se mlade žene obično ne podvrgavaju redovnoj skrining mamografiji i pošto je bolest retka u ovoj populaciji, pacijentima se obično dijagnostikuje u kasnijoj fazi nego starijim pacijentima“, rekao je Flešner. „Oni mogu rano da ignorišu ili odbace svoju zabrinutost.
„Međutim, njihovi karcinomi su takođe obično agresivniji, pa je traženje medicinske nege važno“, dodao je Flešner.
Za ovu studiju, istraživači su analizirali ankete prikupljene od 1.148 pacijenata između 2015. i 2022. u okviru projekta Smanjenje tereta raka dojke kod mladih žena (RUBI).
Studija RUBI uključuje mlade pacijente sa rakom dojke koji su dijagnostikovani pre njihovog 41. rođendana. Prosečna starost učesnika bila je 37 godina.
Skoro devet od 10 pacijenata (89%) u ovoj studiji imalo je simptom raka dojke. Od toga, 77% je imalo kvržicu koju su mogli da osete u grudima.
Drugi simptomi mogu uključivati oticanje dojke, rupice na koži, bol u dojkama ili bradavicama, povlačenje bradavica, iscjedak iz bradavica i otečene limfne note ispod ruke ili blizu ključne kosti, prema Američkom društvu za rak.
Pacijenti su rekli da su odložili posetu lekaru zbog nedostatka brige, čekanja na sledeći menstrualni ciklus, uveravanja drugog lekara, poteškoća u pristupu nezi ili previše konkurentnih prioriteta u njihovim životima.
Uveravanje praktičara uključivalo je neformalne savete porodice ili prijatelja u oblasti zdravstvene zaštite ili redovnu posetu lekaru koji nije dijagnostikovao problem, rekli su istraživači.
„Neki lekari primarne zdravstvene zaštite mogu imati poteškoća da otkriju koji simptomi zaista zahtevaju analizu, delom zato što većina mladih pacijenata ima benigne tegobe“, rekao je Flešner. „Pored toga, potencijalno neki rani karcinomi mogu biti pogrešno dijagnostikovani, ili pacijenti koji veruju da im je pogrešno dijagnostikovan možda su zaista iskusili benigni problem i kasnije se razvija nepovezan rak.“
Mlade žene su najverovatnije odlagale posetu lekaru ako imaju bolnu kvržicu ili ako imaju bliskog rođaka koji je imao rak dojke, pokazuju rezultati.
U tim slučajevima, strah ili poricanje mogu navesti pacijente da odlože svoju negu, rekli su istraživači.
Međutim, postoje dobre vesti – kada je lekar prepoznao zabrinjavajući simptom, samo 10% pacijenata je iskusilo dalje odlaganje nege.
Nalazi su predstavljeni ove nedelje na godišnjem sastanku Američkog društva hirurga dojke u Orlandu, FL. Nalazi predstavljeni na medicinskim sastancima treba se smatrati preliminarnim dok se ne objave u časopisu koji se recenzira.
Fleshner je naglasio da žene moraju tražiti naknadnu negu za sve simptome dojke koji traju.
„Čak i ako ste posetili lekara, nemojte odbaciti stalnu abnormalnost“, rekao je Flešner u saopštenju za javnost. „Zagovarajte se kako biste bili sigurni da ćete dobiti pomoć koja vam je potrebna.“