Pre februara 2024., ograničeni terapeutici su bili dostupni za lečenje sepse, disfunkcije organa opasne po život uzrokovane neregulisanim odgovorom domaćina na infekciju. Sada je nova, komercijalno održiva metoda lečenja dostupna hiljadama dece sa akutnom povredom bubrega koja razvijaju često fatalno stanje.
Rana dijagnoza i lečenje antibioticima su trenutno najbolji pristup lečenju sepse, ali samo dva prethodna terapeutika su odobrena od strane Američke agencija za hranu i lekove (FDA). Prošlog meseca, FDA je odobrila upotrebu terapeutskog uređaja koji je izumljen i razvijen na Univerzitetu u Mičigenu za upotrebu kod dece sa akutnom povredom bubrega i sepsom ili septičkim stanjem koje zahteva kontinuiranu terapiju zamene bubrega (dijaliza sa veštačkim bubregom) u intenzivnoj nezi. jedinica.
Terapeutski uređaj, nazvan selektivni citoferetski uređaj (SCD) ili Kuelimmune, integrisan je u krvni krug dijaliznog kola koji se koristi za lečenje pacijenata sa akutnom bubrežnom insuficijencijom. Može selektivno smiriti prekomerno aktivirana bela krvna zrnca u cirkulaciji, poboljšati destrukciju tkiva i pokazalo se da preokreće tok sepse ka preživljavanju. Objedinjena analiza iz dva pedijatrijska klinička ispitivanja bila je ubedljiva, što je rezultiralo odobrenjem FDA za ovaj tretman kod pedijatrijskih pacijenata sa teškom sepsom i multiorganskom insuficijencijom.
Sepsa je široko poznata kao „trovanje krvi“ koje može nastati od bilo kog infektivnog agensa, izazivajući kaskadnu reakciju odgovora tela domaćina na borbu protiv infekcije. Ovaj odgovor je vođen cirkulišućim belim krvnim zrncima.
Ozbiljnost sepse nije posledica samog invazivnog patogena, već prekomerne aktivacije belih krvnih zrnaca u borbi protiv infekcije. Ako je ova aktivacija nekontrolisana i produžena, ove ćelije počinju da napadaju i uništavaju ne samo patogen, već neselektivno većinu tkiva u telu. Srce, pluća, bubrezi, jetra mogu biti oštećeni i, u zavisnosti od težine i vremena pre lečenja, može doći do otkaza više organa.
„Sepsa počinje kao lokalna infekcija, ali kada jednom uđe u krvotok, postoji visoka stopa smrtnosti čak i ako pacijent počne da uzima antibiotik“, rekao je H. David Humes, MD, profesor nefrologije i interne medicine.
„To je kao šumski požar koji postaje šumski požar, i veoma ga je teško iskorijeniti.
Hjums kaže da sa tehnologijom dostupnom pre ISS, sepsa ima stopu smrtnosti od 50%, čak i kada se leči u najboljim okolnostima. SCD tretira primarni uzrok smrti od sepse – upalni sistem postaje preteran i neregulisan. Kada se to dogodi, bela krvna zrnca počinju da napadaju tkiva tela, uzrokujući da pacijenti imaju neumoljiv napad na svoje organe.
„Naša tehnologija se ne fokusira na lečenje bakterija, već na lečenje ovog neregulisanog imunološkog sistema koji preterano reaguje i uništava tkiva u telu“, rekao je Hjums. „To je proboj ove tehnologije.“
Lečenje sa ISS biće propisano deci na intenzivnoj nezi. Uređaj je priključen na sistem pumpe izvan tela, koji pumpa krv kroz uređaj. Uređaj hvata disregulisane bele ćelije i putem farmakološke manipulacije smiruje bele ćelije, a zatim ih pušta nazad u cirkulaciju.
Skoro 2 miliona ljudi i 75.000 dece u Sjedinjenim Državama svake godine razviju sepsu – što je više od broja pojedinaca koji pate od srčanog ili moždanog udara. Sepsa ubija 250.000 pacijenata, uključujući 7.000 dece godišnje. Broj dece koja godišnje umiru od sepse veći je od broja koji umiru od svih pedijatrijskih karcinoma zajedno, ali provajderi su optimisti da će tehnologija kao što je SCD povećati šanse za preživljavanje pacijenata.
„Sepsa uzrokuje mnogo bola i poteškoća za decu u porodicama, posebno za pacijente koji su suviše mladi da bi se izrazili“, rekao je Hjums. „Zato je toliko kritično da imamo efikasne metode lečenja koje ciljaju na osnovni uzrok infekcije.“