Beloruske vlasti osudile su u petak poznati disidentski rok bend, označivši bend i njegova tri člana kao ekstremiste i osudivši ih na dve godine popravnog rada. Bio je to poslednji u višegodišnjem obračunu sa neistomišljenicima koji je zahvatio ovu zemlju od 9,5 miliona ljudi.
Članovi benda Nizkiz — Aleksandar Iljin, Sergej Kulša i Dmitrij Haljaukin — optuženi su za „organizovanje i planiranje akcija koje grubo narušavaju javni red“.
Godine 2020, kada su Belorusiju potresli masovni protesti koji su izbili nakon što je predsednik Aleksandar Lukašenko osvojio šesti mandat na spornim izborima, bend je objavio „Rules“, pesmu koja je postala himna protesta. Muzički spot za pesmu snimljen je na jednoj od demonstracija protiv autoritarnog lidera zemlje.
Lukašenkova vlada pokrenula je brutalni obračun kao odgovor na proteste, uhapsivši više od 35.000 ljudi i nasilno pretućivši hiljade. Mnogi su označeni kao „ekstremisti“, oznaka koja se često koristi protiv kritičara. Represije su nastavljene do danas.
Pored izricanja kazne, bend i muzičari su takođe upisani u državni registar ekstremista, što zapravo znači zabranu pesama i izlaže Nizkizove fanove krivičnom gonjenju.
Bend je osnovan 2008. godine u gradu Mogiljevu na istoku zemlje. U januaru 2024. Iljin, Kulša i Haljaukin su uhapšeni i prvo su se suočili sa manjim optužbama, ali su potom vlasti pokrenule krivični postupak protiv njih. Od tada su iza rešetaka.
U februaru ih je centar za ljudska prava Viasna proglasio političkim zatvorenicima. Prema grupi, koja je najstarija i najistaknutija u zemlji, trenutno u Belorusiji ima 1.387 političkih zatvorenika, uključujući osnivača Viasne Aleša Bjaljackog, koji je dobio Nobelovu nagradu za mir 2022.
Beloruska opoziciona liderka Svetlana Cihanuskaja pozvala je u petak muzičare širom sveta „da izraze solidarnost sa svojim beloruskim kolegama, koji su osuđeni zbog pesama slobode“.
„Beloruski režim nastavlja nemilosrdni napad na našu kulturu“, rekla je Cihanuskaja u pisanim komentarima poslatim agenciji Asošiejted pres.
„Nizkizove pesme su zvučale tokom protesta 2020. godine“, rekla je ona. „Zbog toga su članovi ovog popularnog benda brutalno zatvarani u svoje stanove i potom osuđeni. To je još jedan sramni čin osvete režima.“