Ekonomska aktivnost na Zapadnom Balkanu očekuje se da se vrati na nivoe pre pandemije

Ekonomska aktivnost na Zapadnom Balkanu očekuje se da se vrati na nivoe pre pandemije

U novom redovnom ekonomskom izveštaju Svetske banke za Zapadni Balkan, objavljenom danas, prognozira se da će ekonomska aktivnost u zemljama regiona porasti tokom 2024. godine, uz očekivano dalje ubrzanje tokom 2025. godine, što će dovesti do povratka na nivoe pre pandemije koronavirusa.

Svetska banka predviđa rast ekonomske aktivnosti na Zapadnom Balkanu od 3,2% ove godine, što je za 0,2 procentna poena više nego što je ranije predviđeno. Prognozira se da će ovaj rast nastaviti i tokom 2025. godine, dostižući 3,5%.

Analizirani su pojedinačni izveštaji za šest ekonomija Zapadnog Balkana, uključujući Albaniju, BiH, Kosovo, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Srbiju.

Banka za Srbiju prognozira rast od 3,5% u 2024. godini, a 3,8% u 2025. godini. Da bi smanjio razlike u razvoju sa Evropskom unijom i poboljšao životni standard svojih građana, region mora nastaviti s reformama, uključujući povećanje investicija u zelenu ekonomiju radi efikasnijeg doprinosa opštem ekonomskom razvoju.

Iako se očekuje oporavak ekonomske aktivnosti na Zapadnom Balkanu, ostaju rizici koji uključuju slab svetski privredni rast, posebno u evrozoni, što može uticati na investicije i trgovinu u regionu. Domaći faktori rizika obuhvataju geopolitičke tenzije, migracije, izborne neizvesnosti i upornu inflaciju.

Sjaoćing Ju, direktor Svetske banke za Zapadni Balkan, istakao je da je iako je sadašnji napredak ohrabrujući, nedovoljan da ispuni aspiracije građana i poboljša životni standard kako bi se približio standardu EU. On je naglasio važnost novog Plana rasta EU za Zapadni Balkan, koji će kroz reforme i investicije, posebno u zelenu privredu, stimulisati ekonomski rast.

Investiranje u zelenu tranziciju i jačanje održivog života u gradovima na Zapadnom Balkanu može značajno doprineti regionalnom ekonomskom rastu. Prema rečima Nataše Rovo, višeg ekonomiste u Svetskoj banci, gradovi na Zapadnom Balkanu su ključni za ekonomski razvoj, ali im je potrebna podrška kako bi postali motori ekonomskog rasta, posebno kroz investicije u zelenu ekonomiju.