Predsednik Meksika rekao je u četvrtak da njegova zemlja želi da Ujedinjene nacije suspenduju Ekvador iz svetskog tela u okviru žalbe najvišem sudu UN zbog policijske racije Ekvadora prošle nedelje na meksičku ambasadu u Kitu.
Tenzije između Meksika i Ekvadora su porasle od kraja prošle nedelje kada su ekvadorske vlasti nasilno ušle u diplomatsku misiju da uhapse bivšeg potpredsednika Ekvadora Horhea Glasa koji je tamo bio skriven tražeći azil u Meksiku.
Meksiko je u četvrtak podneo tužbu Međunarodnom sudu pravde u Holandiji tražeći od UN da suspenduje Ekvador, iako je portparol UN u Njujorku rekao da će druge zemlje članice odlučiti o suspenziji neke zemlje.
Predsednik Andres Manuel Lopez Obrador je na konferenciji za novinare u Meksiko Sitiju kritikovao Ekvador i rekao da bi sud, „u skladu sa poveljom Ujedinjenih nacija, trebalo da odobri proterivanje i da ne bi trebalo da bude veta” Saveta bezbednosti UN.
Lopez Obrador je rekao da Meksiko traži javno izvinjenje Ekvadora za raciju, nadoknadu štete i obećanje da to više neće činiti. Ministarka spoljnih poslova Ekvadora Gabrijela Somerfeld rekla je da će njena zemlja braniti svoje postupke i rekla da izvinjenje „nije nešto o čemu se u ovom trenutku razgovara”.
Dve zemlje se sukobljavaju oko Glasa, osuđenog kriminalca i begunca, otkako se sklonio u meksičku ambasadu u decembru.
Ekvador je tvrdio da je Glas bio meta za zločine, a ne iz političkih razloga, i da Meksiko nije trebalo da razmišlja o azilu za njega. 5. aprila, ekvadorska policija se popela na zidove ambasade i provalila u zgradu.
Roberto Kanseko, šef konzularnih poslova Meksika i najviši diplomata prisutan otkako je Ekvador proterao ambasadora ranije ove nedelje, pokušao je da ih spreči da uđu, čak je i gurnuo veliki kabinet ispred vrata. Ali policija ga je obuzdala i gurnula na pod dok je iznosila Glasa.
U kopiji zvanične tužbe Meksika podnete Međunarodnom sudu pravde piše: „G. Kanseko je nasilno napadnut u biblioteci ambasade“, dodajući: „To je rezultiralo povredama ruku, nogu, lica, leđa i vrata, kao i psihičkim povredama.
U tužbi se tvrdi da „član Ujedinjenih nacija koji je uporno kršio principe sadržane u njima može biti isključen iz Organizacije“.
Zatražio je od suda da „suspenduje Ekvador kao člana Ujedinjenih nacija“ dok ne izda „javno izvinjenje u kome se priznaju kršenja osnovnih principa i normi međunarodnog prava“ i ne pristane na reparacije.
Portparol Ujedinjenih nacija Stefan Dužarik rekao je u četvrtak da je „o pitanju suspendovanja članstva, navedeno u Povelji (UN), o tome treba da odluče države članice“.
Meksiko, kao i strani eksperti, kažu da je racija na ambasadu bila očigledno kršenje međunarodnih sporazuma. Meksiko je kao odgovor prekinuo diplomatske odnose sa Ekvadorom. Lideri širom Latinske Amerike osudili su postupke Ekvadora kao kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima.
Zamenik ministra za ljudsku mobilnost Ekvadora Alehandro Davalos rekao je u utorak predstavnicima Organizacije američkih država okupljenim u Vašingtonu da Glas ne ispunjava uslove za dobijanje azila iz Meksika i da se ne može smatrati politički proganjanim.
Ali generalni sekretar OAS-a Luis Almagro je primetio da su „upotreba sile, ilegalni upad u diplomatsku misiju ili pritvor azilanta miran put ka rešavanju ove situacije“. On je rekao da se ne može dozvoliti da postupci Ekvadora postanu presedan.