Dok raspravlja o prednostima i nedostacima robotizovane transplantacije pluća, Albert Jauregui, MD, Ph.D. rekao je prisutnima na godišnjem sastanku i naučnim sesijama Međunarodnog društva za transplantaciju srca i pluća (ISHLT) danas u Pragu da je vreme za robotsku hirurgiju.
Iako se roboti obično koriste za pomoć u hirurgiji, robotski potpomognuta hirurgija se ne koristi rutinski za transplantaciju pluća. Godišnje se širom sveta uradi oko 4.600 transplantacija pluća.
„Radimo minimalno invazivne operacije raka pluća uz pomoć robota poslednjih nekoliko godina“, rekao je dr Jauregui, šef odeljenja za torakalnu hirurgiju i transplantaciju pluća Univerzitetske bolnice Val d’Hebron u Barseloni, Španija. „Pacijenti sa karcinomom pluća već imaju koristi od robotskih platformi kako bi njihova operacija bila manje invazivna, ali pacijentima kojima je potrebna transplantacija pluća i dalje se nudi agresivna operacija. Za naš tim to nije imalo smisla. Osećali smo da stvari moraju počnite da se menjate.“
U februaru 2023. tim dr Jaureguija je izveo prvu u Španiji robotski potpomognutu transplantaciju jednog pluća; tri meseca kasnije izvršili su drugu transplantaciju jednog pluća. Oba pacijenta su pokazala dobro poboljšanje u postoperativnom periodu i bili su potrebni samo blagi lekovi za bol izazvan operacijom.
„Ostvarili smo naš glavni cilj za ovaj minimalno invazivni pristup, a to je smanjenje veličine hirurškog reza i potrebe za snažnim lekovima protiv bolova koji ometaju zarastanje rana“, rekao je dr Jauregui. „Zadovoljni smo ishodom prvih pacijenata sa transplantacijom pluća sa robotskom hirurgijom, ali moramo da nastavimo da radimo da bismo mogli da ponudimo ovu vrstu operacije većem broju pacijenata.
Tim dr Jaureguija proveo je sate u laboratoriji izvodeći robotski potpomognute operacije sa sintetičkim plućima pre nego što je prešao na velike životinjske modele. Ispuhujući pluća i oslanjajući se na fleksibilnost kože, hirurzi su otkrili da mogu da koriste manji rez ispod grudne kosti za uklanjanje i umetanje pluća.
„Transplantacije pluća su veoma teška procedura, od izbora donora preko operacije do postoperativnog perioda“, rekao je dr Jauregui. „Za razliku od drugih organa koji su svi zaštićeni unutar tela, pluća su povezana sa okolinom kroz disanje. To je jedan od organa koji je najtežih za transplantaciju.“
Nakon dve uspešne robotski potpomognute transplantacije pluća, tim dr Jaureguija počeo je da radi sa kompanijom za medicinske uređaje na razvoju robotskih instrumenata posebno za transplantaciju pluća.
„Naš sledeći cilj je da izvršimo bilateralnu transplantaciju pluća“, rekao je on. „Planiramo da ove godine obavimo pet robotski potpomognutih procedura i 10 sledeće godine.
Drugi cilj odeljenja dr Jaureguija je da proširi novu tehniku na više programa za transplantaciju pluća.
„Verujemo da je smanjenje hirurške agresije bolje za pacijente, međutim, potreban nam je veći broj procedura da bismo potvrdili našu teoriju“, rekao je on.
Ko-voditelj Konrad Hoetzenecker, MD, Ph.D., direktor Bečkog programa transplantacije pluća u Austriji, priznao je da „održavanje rezova što manjim smanjuje hiruršku traumu kod pacijenata sa karcinomom pluća; pokušavajući da uradi isto sa transplantacijom pluća na prvi pogled zvuči razumno.“
„Međutim, tehnika robotske transplantacije pluća je preuranjena i upitno je da li će robotska platforma ikada biti prikladna da podrži transplantaciju pluća“, rekao je on. „Za razliku od drugih torakalnih procedura, hirurško vreme je suštinski faktor za funkcionalnost implantiranog donatorskog organa. Korišćenje robota u transplantaciji pluća znači duže vreme operacije i to predstavlja značajnu pretnju funkciji transplantata i opstanku pacijenta.“
Dr Hoetzenecker je podvukao da je robotskim platformama potreban značajan dalji razvoj pre nego što na kraju postanu opcija za transplantaciju pluća.