Kina je optužila Evropsku uniju za protekcionizam i „neoprezno izobličenje“ definicije subvencija kao odgovor na novu istragu EU o kineskim proizvođačima vetroturbina.
Kineski zvaničnik za trgovinske lekove dao je „svečane izjave“ o tom pitanju na sastanku u Briselu u sredu sa Martinom Lukasom, generalnim direktorom EU za trgovinsku odbranu, saopštilo je Ministarstvo trgovine.
„Neoprezno iskrivljavanje definicije subvencija od strane evropske strane i nedostatak otvorenosti i transparentnosti proceduralnih standarda tokom istrage je protekcionistički akt koji šteti okruženju fer konkurencije u ime fer konkurencije“, navodi se u saopštenju.
Istraga koju je Evropska unija otvorila u utorak je najnovija protiv kineskih kompanija najavljena u poslednja dva meseca prema novom propisu EU.
Istraga će ispitati da li kineske subvencije daju kompanijama vetroturbina nepravednu prednost u konkurenciji za projekte u pet zemalja članica: Španiji, Grčkoj, Francuskoj, Rumuniji i Bugarskoj.
„U potpunosti koristimo alate koje imamo“, rekla je komesarka EU za konkurenciju Margrete Vestager najavljujući taj potez.
Kineska poslovna grupa u Evropi opisala je istrage kao „čin ekonomske prisile“ koji podriva posvećenost EU smanjenju emisije gasova staklene bašte.
„Ova akcija šalje štetan signal svetu, sugerišući diskriminaciju kineskih preduzeća i podržavajući protekcionizam“, navodi se u saopštenju Kineske trgovinske komore pri EU.
EU je takođe prošle nedelje najavila istrage o dva kineska proizvođača solarnih panela koji su se nadmetali za solarni park od 455 megavata u Rumuniji. Ranija istraga EU o nabavci 20 električnih vozova u Bugarskoj odbačena je prošlog meseca nakon što se kineski ponuđač povukao iz takmičenja.
Vestager je, održavši govor u Sjedinjenim Državama o tehnologiji i politici, nazvala pristup „udari krticom“ i rekla da EU treba da se pozabavi tim pitanjem na sistemski način.
„I treba nam pre nego što bude prekasno“, rekla je ona, prema tekstu njenih pripremljenih primedbi. „Ne možemo sebi da priuštimo da vidimo šta se desilo na solarnim panelima, ponovo na električnim vozilima, vetru ili osnovnim čipovima.
Kina smatra da istrage „ciljaju očigledan pravac“, podrivajući poverenje kineskih kompanija da investiraju i trguju u Evropi i utiču na globalne napore u borbi protiv klimatskih promena. navodi se u saopštenju Ministarstva trgovine.
EU je takođe prošlog oktobra pokrenula istragu o kineskim subvencijama za električna vozila kako izvoz iz Kine u Evropu raste.
Kineski izvoz vozila, uključujući kamione i autobuse, porastao je za 33,2 odsto u prva tri meseca ove godine na 1,3 miliona jedinica, saopštilo je u sredu Kinesko udruženje proizvođača automobila. Izvoz električnih vozila porastao je za 7,3% na 248.000 jedinica. Putnički automobili su činili 1,1 milion od ukupnog broja.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen izrazila je sličnu zabrinutost tokom nedavne posete Kini. Ona je pozvala na promene u kineskoj industrijskoj strategiji za koju je rekla da ima „potencijal da preplavi naša tržišta izvozom koji američkim firmama otežava da se takmiče“.