Sukob između argentinskih vlasti i antivladinih demonstranata ljutih zbog rezova u potrošnji predsednika Havijera Mileija eskalirao je u sredu, pošto su demonstranti koji su blokirali ključnu saobraćajnicu u glavnom gradu bili nasilno rasterivani, a osam učesnika pokreta uhapšeno.
U retkim potezima, policajci su rasporedili snažne vodene topove, natopivši demonstrante. Argentinci koji traže više hrane za narodne kuhinje bacali su štapove i kamenje, zapalili kante za smeće i paralisali glavnu ulicu Buenos Ajresa uprkos novim zakonskim izmenama koje zabranjuju blokade puteva.
Štrajkovi i protesti zahvatili su zemlju poslednjih nedelja dok Argentinci, koji se bore da se izbore sa Milejevim bolnim merama štednje usred rastuće inflacije, iskaljuju svoj bes i očaj na ulicama. Vozači autobusa planiraju štrajk u četvrtak.
Dajući imidž teškog kriminala, Milejeva desničarska vlada usvojila je nove mere prošlog decembra dajući snage bezbednosnim snagama da hapse i rasteraju demonstrante koji blokiraju puteve. Milei je takođe zapretio da će povući socijalnu pomoć optuženima za ometanje saobraćaja. Kritičari — uključujući tim stručnjaka Ujedinjenih nacija za ljudska prava — kritikovali su ograničenja kao kršenje građanskih sloboda.
„Završavamo oslobađanje Hulija de 9“, rekao je Valdo Volf, ministar bezbednosti Buenos Ajresa, misleći na saobraćajnicu zakrčenu u sredu. „Vraćamo red u centru Buenos Ajresa.
Volf je lokalnim medijima rekao da je osam demonstranata optuženo za vandalizam.
„ZAKON I RED“, napisala je ministarka bezbednosti Patriša Bulrih na platformi Ks društvenih medija, hvaleći policiju i objavljujući na televiziji fotografije snaga koje se guše.
Demonstranti su se okupili u Ministarstvu za ljudski kapital, agenciji koja nadgleda socijalna davanja Argentine. U radikalnom nastojanju da stabilizuje dugotrajnu ekonomiju Argentine, Milei je drastično smanjio državnu potrošnju — otpuštajući javne radnike, smanjujući subvencije za energiju i transport, ukidajući javne radove i smanjujući transfere provincijama.
Kako godišnja inflacija premašuje 276 odsto, a Argentinci sve više padaju u siromaštvo, oni su sve više hrlili u narodne kuhinje koje vode levičarske partije ili društvene grupe da bi ih sprečile. Ali Mileijeve mere štednje takođe su naškodile ostavama hrane – lokalno poznatim kao „komedori“ – zaustavljanjem isporuke hrane i smanjenjem njihovog finansiranja.
„Jedina stvar koju ova vlada predlaže ljudima je planirana beda“, navodi se u saopštenju sindikata koji predvodi protest.