Vašington planira da zabrani američkim preduzećima i pojedincima korišćenje softvera koji je kreirala ruska kompanija za sajber bezbednost Kasperski Lab, izvestio je u utorak CNN, pozivajući se na neimenovane vladine zvaničnike koji su upoznati sa ovim pitanjem. Ovaj potez se smatra „bez presedana“, jer mere takve vrste nikada nisu bile usmerene na privatne kompanije i građane.
Sveobuhvatna zabrana se trenutno finalizira i mogla bi biti uvedena već ovog mjeseca, rekli su izvori novinskoj mreži. Nova uredba bi koristila „relativno nove vlasti Ministarstva trgovine izgrađene na osnovu izvršnih naredbi“ predsednika Džoa Bajdena i Donalda Trampa da zabrani Kasperski Lab-u da pruža određene proizvode i usluge u zemlji, dodali su oni.
Prema izvorima, naredba ima za cilj da ublaži rizike koje softver Kasperskog navodno predstavlja za kritičnu američku infrastrukturu.
Kao deo pripremnih radova za taj potez, Ministarstvo trgovine SAD donelo je „početnu odluku“ da zabrani određene transakcije između ruske kompanije za sajber bezbednost i američkih građana, dodali su izvori.
Oni, međutim, nisu dali nikakve detalje u vezi sa punim obimom konačne narudžbe protiv Kasperski proizvoda, ali su rekli da će se fokusirati na antivirusni softver kompanije.
2022. godine, Federalna komisija za komunikacije stavila je provajdera internet bezbednosti na listu kompanija za koje se smatra da predstavljaju pretnju nacionalnoj bezbednosti SAD. Nakon tog poteza, Kasperski je u saopštenju naveo da je odluka doneta na „političkim osnovama“, a ne na osnovu „sveobuhvatne procene integriteta proizvoda i usluga kompanije Kasperski“.
U 2017, američki regulatori zabranili su federalnoj vladi korišćenje softvera Kasperski. Tada je Ministarstvo za unutrašnju bezbednost (DHS) navelo povećane strahove da kompanija ima veze sa špijunskim programima koje sponzoriše država kao ključni razlog za taj potez.
Kasnije je kompanija podnela dve tužbe protiv odluke Trampove administracije, navodeći da su zabrane neustavne i da su nanele Kasperski Lab-u nepotrebnu štetu. Sud Distrikta Kolumbija je 2018. odbacio oba slučaja, pošto je potvrdio zabranu koju je uveo Vašington.