Organoidi mozga, iako se često nazivaju „mini mozgovi“, nisu zaista ljudski mozgovi. Ali zabrinutost zbog ovih moždanih tkiva uzgojenih u laboratoriji, posebno kada su razvijena od ljudskog fetalnog tkiva, može biti veoma ljudska.
Istraživači sa Visoke škole humanističkih i društvenih nauka na Univerzitetu u Hirošimi nude vrijedan uvid u složenost svojstvenu istraživanju organoida mozga, dajući značajan doprinos tekućem diskursu koji okružuje ovu inovativnu biotehnologiju i utirući put informiranom donošenju odluka i zakonskom i etičkom upravljanju. u potrazi za naučnim napretkom.
Njihov rad je objavljen u EMBO Reports.
Organoidi mozga su trodimenzionalna tkiva ljudskog mozga izvedena iz matičnih ćelija, koje su sposobne da se razviju u mnogo različitih tipova ćelija. Oni repliciraju složenost ljudskog mozga u laboratorijskom okruženju, omogućavajući istraživačima da proučavaju razvoj mozga i bolesti u nadi da će steći vitalne uvide i napraviti inovativni medicinski napredak.
Tradicionalno, organoidi mozga se uzgajaju iz pluripotentnih matičnih ćelija, posebno moćnog podtipa koji je tipičan za rani embrionalni razvoj, ali nove tehnologije sada omogućavaju generisanje ovih organoida iz moždanih ćelija ljudskog fetusa. Ovaj metod, međutim, dolazi sa još žešćim pravnim i etičkim debatama o organoidima mozga – debatama koje su već intenzivne u konvencionalnim istraživanjima organoida.
„Naše istraživanje nastoji da osvetli ranije često zanemarene etičke dileme i pravne složenosti koje nastaju na preseku naprednih istraživanja organoida i upotrebe fetalnog tkiva, koje se uglavnom dobija izbornim abortusima“, rekao je Cutomu Savai, vanredni profesor na Univerzitetu u Hirošimi. i glavni autor studije.
Studija naglašava hitnu potrebu za sofisticiranim i globalno usklađenim regulatornim okvirom prilagođenim za navigaciju kroz složeni etički i pravni pejzaž istraživanja organoida fetalnog mozga (FeBO). U radu se naglašava važnost protokola informisanog pristanka, etičkih razmatranja u vezi sa organoidnom svešću, transplantacije organoida u životinje, integracije sa računarskim sistemima i širih debata u vezi sa istraživanjem embriona i etikom abortusa.
„Naš plan je da se energično zalažemo za razvoj temeljnih etičkih i regulatornih okvira za istraživanje organoida mozga, uključujući istraživanje FeBO, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou“, rekao je Masanori Kataoka, kolega istraživač sa Univerziteta u Hirošimi.
„Umesto da budemo ograničeni na pitanja svesti, imperativ je, sada više nego ikad, da se sistematski unapredi etička i regulatorna diskusija kako bi se odgovorno i etički unapredio naučni i medicinski napredak“, rekao je Savai.
Idući dalje, istraživački duo planira da nastavi da podržava unapređenje etičkih i regulatornih diskusija oko istraživanja organoida mozga. Promovisanjem odgovornog i etičkog napretka u nauci i medicini, oni imaju za cilj da osiguraju da se sva istraživanja koja uključuju organoide mozga, uključujući FeBO, sprovode u okviru koji daje prioritet ljudskom dostojanstvu i etičkom integritetu.