Manija pomračenja zahvatila je Severnu Ameriku u ponedeljak dok je nebeski spektakl koji oduzima dah zaokupio desetine miliona ljudi, nudeći retku mešavinu naučnog interesovanja, komercijalnih prilika i dnevnih žurki.
Mesečeva senka je u 11:07 po lokalnom vremenu (18:07 GMT) gurnula pacifičku obalu Meksika u potpuni mrak, a zatim je nadzvučnom brzinom projurila preko Sjedinjenih Država, vraćajući se u okean preko kanadske atlantske obale nešto manje od sat i- pola posle kopna.
Festivali, žurke, pa čak i masovna venčanja održavali su se duž „puta totaliteta“ pomračenja, gde je Sunčeva korona sijala iza Meseca u prikazu koji je ostavio publiku zaprepašćenom.
„Bilo je spektakularno. Nikada nisam bila svedok nečeg sličnog“, rekla je Paulina Nava, 36-godišnja stanovnica meksičkog grada Mazatlan na obali mora.
Ljudi su „vrištali, aplaudirali, jedni su se fotografisali, drugi su se ljubili“, dodala je ona. Predsednik Andres Manuel Lopez Obrador, koji je otputovao u grad, nazvao je taj događaj „veoma lepim, nezaboravnim danom“.
Hiljadama milja daleko, u centru Montreala, u Kanadi, kancelarijski radnici su izašli iz nebodera da bi slikali sa svojim naočarima za pomračenje koje su držali za svoje telefone.
„Srce mi je jako brzo kucalo“, rekla je 26-godišnja Erika Park.
Put totaliteta bio je širok 115 milja (185 kilometara) i dom za skoro 32 miliona Amerikanaca, sa dodatnih 150 miliona koji žive na manje od 200 milja od trake, prema NASA-i, koja je vodila direktan veb prenos.
Hoteli i kratkoročni najam na vrhunskim lokacijama za gledanje rezervisani su mesecima unapred u državama uključujući Teksas, Arkanzas, Ohajo i Mejn.
U Ingramu u Teksasu, u parku Stounhendž II – replici praistorijskog spomenika u Engleskoj – okupili su se posmatrači pomračenja iz celog sveta, neustrašivi oblačnim uslovima.
Dženi Lin Hanter (57) i njen suprug Čarls Gilori (60) otputovali su iz Floresvila u Teksasu. Par je identifikovan kao „pagani“ i nosio je šešire Merlin.
„Mnogo mi znači jer imam rak u četvrtoj fazi, ali ne odustajem, ovo je ponovno rođenje Sunca života“, rekao je Hanter za AFP.
A u Raselvilu u Arkanzasu, više od 300 parova je navodno razmenilo zavete na ceremoniji masovnog venčanja „Potpuno pomračenje srca“.
Delta airlines je planirala dva specijalna leta duž putanje, dok su mnoge škole u zoni zatvorene za taj dan.
Donald Tramp, koji je u ponedeljak objavio predizborni oglas njegove glave koja blokira Sunce, slavno je ignorisao sve bezbednosne savete i direktno je gledao pomračenje 2017. kada je bio u Beloj kući.
Ove izborne godine, predsednik Džo Bajden je ismejao svog rivala objavom na društvenim mrežama „Ne budite smešni, narode“.
Zdravstveni radnici su takođe pozvali ljude da koriste sertifikovane naočare za pomračenje kako bi sprečili trajnu povredu mrežnjače.
Samo oni unutar putanje totaliteta mogu bezbedno da uklone zaštitu za oči na nekoliko dragocenih trenutaka koji se neće ponovo pojaviti do sledećeg pomračenja Sunca za veći deo Severne Amerike, 2044.
Pomračenje je takođe bilo neočekivano za naučnike. NASA je lansirala tri sondažne rakete pre, tokom i neposredno posle pomračenja kako bi izmerila promene izazvane iznenadnim mrakom u jonosferi, gornjem sloju atmosfere važnom za radio komunikaciju na daljinu.
Takođe je ponudio zlatnu priliku za proučavanje Sunčeve korone, spoljašnjeg sloja njegove atmosfere koji je obično skriven zaslepljujućim svetlom površine, ali ima ogroman uticaj na sve, od satelita do električne mreže.
„Ima nekoliko visokih oblaka, ali lepota korone je jasno vidljiva“, rekao je NASA heliofizičar Majkl Kirk dok je pomračenje prolazilo kroz Dalas.
„Možete da vidite tu šiljastu strukturu koja samo viri – zapanjujuće je lepa“, dodao je on, ističući da je korona bila „asimetrična“ kao rezultat približavanja Sunca vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa.
Kako se pomračenje odvijalo, gruba lunarna topografija pokazala se u zadivljujućem efektu „dijamantskog prstena“, dok su se planete Venera i Jupiter nakratko pojavile na nebu.
Zapanjujuće ponašanje životinja primećeno je tokom prošlih pomračenja, kao što su petlovi kukurikali jer veruju da je zora kada prestane mrak.
Kod ljudi, pomračenja izazivaju osećaj čuđenja dok se suočavamo sa svojim malim mestom u kosmičkom poretku. Pojedinci takođe pokazuju više „prosocijalnih“ osećanja jedni prema drugima nakon zajedničkog iskustva.