Poteškoće u postavljanju krajnjih tačaka efikasnosti u ranoj fazi kliničkih ispitivanja lekova protiv tumora mozga

Poteškoće u postavljanju krajnjih tačaka efikasnosti u ranoj fazi kliničkih ispitivanja lekova protiv tumora mozga

Klinička ispitivanja lekova protiv raka imaju tri faze, faze I–III, pre stavljanja u promet, svaka sa različitim stavkama evaluacije. Međutim, ne postoji konsenzus o prikladnosti kriterijuma za procenu za klinička ispitivanja lekova za tumore mozga u ranoj fazi u poređenju sa lekovima koji leče druge solidne tumore jer tumori mozga zahtevaju jedinstvene biomarkere i složene evaluacije.

Stoga je prikladnost kriterijuma za procenu terapeutskih agenasa manje shvaćena za tumore mozga nego za druge solidne tumore.

Nova studija objavljena u Therapeutic Innovation & Regulatory Science analizirala je krajnje tačke u nedavnim ispitivanjima Faze I lekova protiv tumora mozga. Istraživači su otkrili da su višestruke krajnje tačke efikasnosti, kao što su ukupna stopa odgovora, preživljavanje bez progresije i ukupno preživljavanje, procenjene na istraživački način.

Pored toga, kriterijumi za procenu odgovora za solidne tumore korišćeni su češće od drugih kriterijuma u ​​statističkoj kohorti ispitivanja faze I, uključujući tumore mozga i druge solidne tumore.

Ovi nalazi ukazuju na to da je procena efikasnosti terapijskih agenasa teža u pregledima tumora mozga u ranoj fazi nego kod drugih solidnih tumora, što zahteva višedimenzionalne kriterijume evaluacije i akumulaciju detaljnih prognostičkih podataka.

Da bi se prikupili dokazi zasnovani na smernicama SZO za tumor na mozgu, krajnje tačke efikasnosti u ranim ispitivanjima moraju se dalje analizirati korišćenjem informacija u različitim bazama podataka.