Deca čije su majke pre začeća često koristile marihuanu imaju 98 odsto veći rizik od poremećaja pažnje sa hiperaktivnošću (ADHD) i 94 odsto veći rizik od autizma, nego deca čije majke nisu konzumirale tu vrstu droge, pokazuju najnovija istraživanja Krtin univerziteta u Australiji, javlja naučni portal Nju Sajens.
Rezulati novih ispitivanja ukazuju da su deca majki koje su pre porođaja često konzumirale kanabis za skoro 47 odsto izložena većem riziku od umanjenih intelektualnih sposobnosti. Opasnost od tih bolesti povećava se ukoliko su majke redovno uživale i u duvanskim proizvodima pre i tokom trudnoće.
Istraživanje je bazirano na analizi podataka više od 220.000 mladih žena i njihove dece, kaže jedan od učesnika u tom projektu, epidemiolog Ebaj Tadasi, i dodaje da preterana upotreba marihuane može uzrokovati i niz prođajnih komplikacija, poput prevremenog rođenja deteta, neurorazvojne poteškoće i značajno smanjenje težine novorođenčadi.
Naglašava se da je globalna upotreba te vrste droge među ženama u reproduktivnoj dobi povećana poslednjih nekoliko decenija, kao i da buduće majke nisu dovoljno informisane o riziku i mogućim negativnim poslednicama česte upotrebe marihuane.
Navedene opasnosti po mladi naraštaj povećavaju se iz godine u godinu, jer uzgaijvači marihuane, koji u većini zemalja snabdevaju ilegalno tržiste, konstantno povećavaju procenat psihodelične komponente u marihuani, poznate kao tetrahidrokanabinol (THC).
Poslednjih godina procenat te prirodne psihotične supstance, koja višetruko utiče negativno na zdravlje, povećan je na više od 30 odsto, što je više nego dvostruko u odnosu na količine THC u kanabisu, koji se gajio i plasirao na ilegalna tržista pre jedne i po do dve decenije.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, kanabis je daleko najpopularnija ilegalna droga i broj njenih uživalaca u svetu procenjuje se na oko 2,5 odsto globalne populacije, 0,2 odsto konzumira kokain, a isti procenat uživa u raznim vrstama opijata, među kojima su i morfijum ili kodein.