Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg upozorio je da „autoritarni“ savez nekoliko prkosnih zemalja jača. On je rekao da Rusija, Kina, Iran i Severna Koreja postaju „sve više usklađene“, što predstavlja rastuću pretnju za Zapad.
U intervjuu za Bi-Bi-Si u nedelju sa Laurom Kuensberg, Stoltenberg je tvrdio da „Kina podržava rusku ratnu ekonomiju, isporučuje ključne delove odbrambenoj industriji, a zauzvrat Moskva svoju budućnost stavlja pod hipoteku Pekingu“. On je dalje tvrdio da Rusija Iranu i Severnoj Koreji daje tehnologiju u zamenu za municiju i vojnu opremu.
Šef NATO-a je potom sugerisao da blok treba da produbi saradnju sa zemljama poput Japana i Južne Koreje kako bi se „ustao protiv ovog jačeg saveza autoritarnih sila“.
Moskva i Peking, koji su imali bliske veze još od sovjetskih vremena, nedavno su se obavezali da će povećati bilateralnu saradnju u različitim oblastima. Ruski predsednik Vladimir Putin i predsednik Kine Si Đinping su 2022. godine izjavili da njihovo strateško partnerstvo „nema granica“.
Kina je odbila da okrivi Rusiju za sukob u Ukrajini i više puta je optuživala SAD i NATO za „hladnoratovski mentalitet“ i pokušaje da nametne svoju volju ostatku sveta. Putin je u februaru rekao da je Zapad zadržao svoje „kolonijalne navike“.
Iran je priznao da je poslao malu količinu dronova u Rusiju pre nego što je Moskva pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini u februaru 2022. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je, međutim, rekao da ruska vojska protiv kijevskih trupa koristi samo oružje domaće proizvodnje.
Pjongjang i Moskva su se složili da pojačaju saradnju tokom posete Kim Džong-una Rusiji u septembru 2023. Severna Koreja je negirala da je isporučila rakete i granate Rusiji i osudila SAD zbog „upornog širenja neosnovanih glasina o trgovini oružjem“. Kremlj je takođe odbacio izveštaje o vojnoj pomoći iz Pjongjanga.
I Moskva i Peking okrivljuju trenutnu krizu u Ukrajini širenje NATO-a u Evropi, a kineski ministar odbrane Dong Jun je izjavio da SAD ciljaju na Rusiju i Kinu dok „žele da zadrže svoju hegemoniju širom sveta“. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu upozorio je prošle godine da „Zapad sada gleda na potencijalno širenje“ sukoba na azijsko-pacifički region.