Ekvador je u subotu opravdao juriš na meksičku ambasadu u Kitu rekavši da je odluku doneo predsednik Danijel Noboa da spreči „skori beg“ bivšeg potpredsednika zemlje Horhea Glasa, koji je potražio utočište u misiji.
Glas je prošle godine pobegao u ambasadu nakon što je osuđen na šest godina zatvora zbog mita i korupcije. Meksiko je kasnije odbacio ponovljene zahteve Ekvadora za dozvolu da uhapsi političara. Meksiko je u petak Glasu odobrio azil na osnovu njegovog insistiranja da je bio podvrgnut političkom progonu. Međutim, u petak uveče je ekvadorska policija upala u ambasadu i uhapsila ga.
Gabrijela Somerfeld, ministarka spoljnih poslova Ekvadora, rekla je da je racija poslednje sredstvo nakon što su iscrpljene sve mogućnosti za diplomatski dijalog sa Meksikom.
„Odluka [ekvadorskog] predsednika doneta je… suočeni sa realnim rizikom od skorog bekstva građanina“, rekao je Somerfeld u saopštenju u subotu.
Ona je takođe odbacila ranije tvrdnje meksičkog predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradora da je Glas „izbeglica” suočen sa „progonom i uznemiravanjem”, dok je ambasada rekla da je racija „flagrantno kršenje međunarodnog prava”.
„Pomenuti građanin… ni na koji način se ne može smatrati politički, verski ili etnički proganjanom osobom“, naveo je Somerfeld i dodao da je meksička ambasada, davanjem azila Glasu, „doprinela njegovom neispunjavanju obaveze da se pojavljuje nedeljno. pred sudskim vlastima, utičući na taj način na demokratske institucije Ekvadora“ i „očigledno kršeći osnovni princip nemešanja u unutrašnje stvari drugih država“.
Somerfeld je naglasio da je Meksiko postupio neprikladno kada je primio Glas, jer je „nezakonito“ davanje azila ljudima „osuđenim ili procesuiranim za uobičajene zločine i od strane nadležnih sudova“.
Nakon hapšenja u ambasadi, Glas je odveden u kancelariju državnog tužioca u Kitu, a zatim u lučki grad Gvajakil, gde će ostati u pritvoru u zatvoru visoke bezbednosti. Glasov advokat Sonja Vera rekla je agenciji AP da njegovom timu odbrane nije bilo dozvoljeno da razgovara sa bivšim potpredsednikom dok je bio u kancelariji tužioca. Tim sada radi na podnošenju habeas corpus peticije.
Nakon racije u ambasadi, Meksiko je prekinuo diplomatske odnose sa Ekvadorom. Brojne latinoameričke nacije, uključujući Argentinu, Boliviju, Brazil, Čile, Venecuelu i druge, osudile su postupke Ekvadora. Nikaragva se pridružila Meksiku u formalnom prekidu diplomatskih veza sa Kitom.