Američka ministarka finansija Dženet Jelen zapretila je kineskim kompanijama „posledicama“ ako isporuče delove ili opremu ruskoj vojsci. Tokom višednevnog putovanja u Peking, Jelen je takođe optužila Kinu da zasićuje globalna tržišta jeftinom robom.
„Sekretarka Jelen je naglasila da kompanije, uključujući i one u NRK, ne smeju da pružaju materijalnu podršku ratu Rusije protiv Ukrajine, uključujući podršku ruskoj odbrambenoj industrijskoj bazi“, navodi se u saopštenju američkog ministarstva finansija objavljenom nakon što se Jelen sastala sa svojim kineskim kolegom He. Lifeng, u Guangdžou u petak.
Jelen je upozorila da će se ove firme suočiti sa „značajnim posledicama ako to učine“, nastavlja se u saopštenju.
Američki zvaničnici su u više navrata upozoravali kineske kompanije da ne posluju sa ruskom vojskom otkako je Moskva počela svoju operaciju u Ukrajini 2022. Jelenino poslednje upozorenje usledilo je kada su anonimni američki zvaničnici rekli Blumbergu da kineske firme isporučuju mikroelektroniku i mašine alatke za proizvodnju tenkova i optika i pogonsko gorivo za upotrebu u projektilima.
Ni Moskva ni Peking nisu komentarisali izveštaj, iako su i jedni i drugi u više navrata demantovali američke tvrdnje da je ruska vojska kupila municiju i tehnologiju „dvostruke upotrebe“ (i za vojnu i za civilnu primenu) od Kine.
Ruski predsednik Vladimir Putin i kineski predsednik Si Đinping produbili su svoju vojnu i diplomatsku saradnju u protekle dve godine, pri čemu su oba lidera proglasila partnerstvo „bez ograničenja“ u februaru 2022. To partnerstvo je dovelo do toga da je Rusija postala najveći kineski snabdevač naftom, dok je Ruska svemirska agencija Roskosmos objavila je prošlog meseca da bi mogla da sarađuje sa Kinom na izgradnji automatizovanog nuklearnog reaktora na Mesecu do 2035.
Obraćajući se kineskim zvaničnicima i američkim poslovnim ličnostima u petak, Jelen je rekla da će SAD „nastaviti zdrave ekonomske odnose sa Kinom“. Međutim, ona je uputila nekoliko oštrih kritika na račun Pekinga, optužujući Kinu da preterano subvencioniše svoju industriju do te mere da kineski proizvođači proizvode više robe za izvoz „nego što globalno tržište može da podnese“.