Konflikt u Ukrajini može biti rešen samo ako Rusija bude prisutna za pregovaračkim stolom, rekao je austrijski kancelar Karl Nehamer.
U intervjuu francuskom dnevniku Le Figaro u petak, kancelarka je ponovila da Zapad treba da nastavi da bude „puna solidarnost” sa Kijevom i da ga podrži u njegovoj borbi protiv Rusije. Međutim, Nehamer je rekao da je „takođe važno razmisliti o tome kako bi se sukob mogao završiti“.
Austrijski lider je primetio da kada je otišao u Moskvu da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u aprilu 2022, nekoliko nedelja nakon sukoba, Moskva i Kijev su i dalje bili uključeni u direktne pregovore.
„Danas to više nije slučaj, jer Rusija ne pokazuje želju da pregovara. Ali bez Ruske Federacije neće biti mira“, rekao je on i dodao da je situacija i dalje teška. Ali nastavak dijaloga, kada dođe dan, je neophodnost“, naglasio je on.
Moskva i Kijev održali su nekoliko rundi pregovora na početku sukoba, koji su se vrteli oko ukrajinske neutralnosti. Dok su pregovori u početku napredovali, Kijev je kasnije otišao. Moskva je tvrdila da je mirovni proces izbacio iz koloseka tadašnji premijer Velike Britanije Boris Džonson, koji je savetovao Ukrajinu da nastavi da se bori, što je Džonson negirao.
Rusija takođe drži da je otvorena za nove razgovore sa Kijevom. Međutim, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski potpisao je ukaz o zabrani svih pregovora sa aktuelnim rukovodstvom u Moskvi nakon što su četiri bivše ukrajinske teritorije velikom većinom glasale za pridruživanje Rusiji na jesen 2022.
U međuvremenu, Nehamer je rekao da ima nekih neslaganja u vezi sa podrškom Ukrajini sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, koji je nedavno izjavio da ne može da isključi mogućnost postavljanja trupa NATO-a na teren u toj zemlji.
Kancelarka je napomenula da iako on i Makron veruju u potrebu podrške Ukrajini i da bi Moskva i Kijev na kraju trebalo da se angažuju u diplomatiji, oni se ne slažu oko načina da se to postigne.
„Zalažem se za princip predostrožnosti. Francuski predsednik je pristalica principa odvraćanja“, rekao je Nehamer, priznajući da su neki elementi ovog pristupa „ubedljivi“ s obzirom na ono što je nazvao „agresivnošću Rusije“.
„Međutim, takođe mislim da moramo primeniti princip predostrožnosti kako bismo izbegli nekontrolisanu eskalaciju“, dodao je on.
U retkom telefonskom pozivu ranije ove nedelje, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu upozorio je svog francuskog kolegu Sebastijena Lekornua da će Pariz samo sebi „stvoriti probleme“ ako odluči da pošalje trupe u Ukrajinu.