Najveća studija do sada koja je istraživala jedan poziv na PSA test krvi za skrining raka prostate otkrila je da ima mali uticaj na smanjenje smrtnih slučajeva, ali je takođe dovela do preterane dijagnoze i promašenog ranog otkrivanja nekih agresivnih karcinoma.
CAP ispitivanje, objavljeno u časopisu Američkog medicinskog udruženja (JAMA), a koje su sproveli istraživači sa univerziteta u Bristolu, Oksfordu i Kembridžu, uključilo je preko 400.000 muškaraca starosti 50-69 godina. Nešto manje od polovine je dobilo jedan poziv za PSA test kao deo suđenja.
Nakon praćenja od 15 godina, postojala je mala razlika u broju muškaraca koji su umrli od raka prostate između ove dve grupe – skoro 7 muškaraca od svakih 1.000 u grupi pozvanoj na skrining umrlo je od raka prostate, u poređenju sa skoro 8 muškaraca od svakih 1000 u grupi koji nisu bili pozvani na projekciju.
Rezultati ispitivanja pokazuju da je procenjeno da je 1 od 6 karcinoma otkrivenih pojedinačnim skriningom PSA bio preterano dijagnostikovan.
Cancer Research UK upozorava da je prevelika dijagnoza raka prostate glavna briga kod PSA testiranja za rano otkrivanje. Ovo može dovesti do nepotrebnog lečenja karcinoma koji ne bi prouzrokovao nikakvu štetu u nečijem životu.
Prekomerna dijagnoza može imati negativan psihološki uticaj, a lečenje raka prostate može izazvati fizičke neželjene efekte, uključujući mogućnost infekcije nakon biopsije, erektilnu disfunkciju i probleme sa bešikom i crevima.
Cancer Research UK takođe podiže svest o važnosti slušanja svog tela i upoznavanja šta je za vas normalno. Ako primetite promenu koja ne nestaje ili je nova, razgovarajte sa svojim lekarom.
Ako muškarac ima urinarne simptome — od kojih je većina uzrokovana nekanceroznim povećanjem prostate — može se obratiti svom lekaru opšte prakse za savet, a to može uključivati i PSA test.
Profesor Ričard Martin, vodeći autor i naučnik istraživanja raka u Velikoj Britaniji na Univerzitetu u Bristolu, rekao je: „Naše studije su već 15 godina merile efikasnost PSA testa na stotinama hiljada muškaraca. Ključni zaključak je da je malo smanjenje u Smrt od raka prostate korišćenjem testa za skrining zdravih muškaraca ne nadmašuje potencijalnu štetu.
„Ovo dovodi do toga da će neki muškarci imati invazivni tretman koji im nije potreban, mnogo godina ranije nego bez skrininga, a test takođe ne uspeva da uoči neke vrste raka koje je potrebno lečiti. Moramo pronaći bolje načine da uočite agresivne karcinome prostate, tako da ih možemo lečiti rano.“
Rak prostate je drugi najveći ubica od raka muškaraca u Velikoj Britaniji, uzrokujući 12.000 smrtnih slučajeva godišnje. Trenutno ne postoji nacionalni program skrininga za ovu bolest. Britanski nacionalni komitet za skrining (NSC), koji razmatra dokaze za programe skrininga, trenutno ne preporučuje skrining za rak prostate jer je nejasno da su koristi veće od štete.
Uprkos tome što se široko koristi za odlučivanje kada da se muškarci sa simptomima mokraće šalju na dalje provere, kada se koriste za skrining raka prostate, istraživanje je pokazalo da je PSA test netačan – povećava otkrivanje niskorizičnih karcinoma prostate i propušta neke visokorizične one.
Bilo je poboljšanja u dijagnostici i lečenju bolesti u godinama od početka ovog ispitivanja, uključujući uvođenje MRI pre biopsije. Ove promene mogu pomoći da se spreče neke štete povezane sa testiranjem na PSA, ali je potrebno više istraživanja o načinima za pronalaženje agresivnih karcinoma koje treba lečiti.
Naser Turabi, direktor za dokaze i implementaciju u Cancer Research UK, rekao je: „Rak prostate je i dalje drugi najčešći uzrok smrti od raka kod muškaraca u Velikoj Britaniji. Uprkos otkrićima u lečenju bolesti, možemo više da uradimo.
„Dokazi pokazuju da će korišćenje jednog poziva za PSA test za program skrininga raka prostate verovatno doneti više štete nego koristi za muškarce.
„Finansiramo istraživanja koja će nam pomoći da pronađemo načine za rano dijagnostikovanje bolesti kako bismo smanjili smrtnost, a u toku su i ispitivanja kako bismo pronašli najbolji tretman za muškarce sa rakom prostate. Naša potraga nije završena – odlučni smo da pronađemo načine da precizno otkriti agresivni rak prostate rano i identifikovati one sa najvećim rizikom.“
Rani rak prostate obično nema simptome, tako da je rano otkrivanje izazovno. Da bi pokušali da spasu više života od ove bolesti, Cancer Research UK finansira više ispitivanja i istraživanja raka prostate. Ovo uključuje ubrzavanje dijagnoze za muškarce sa agresivnom bolešću pomoću novih testova krvi, urina ili genetskih testova kako bi mogli ranije da počnu lečenje.
Druga istraživanja, kao što je ispitivanje STAMPEDE, imaju za cilj da pronađu najbolji tretman za muškarce sa uznapredovalim rakom prostate kako bi se dodatno poboljšao preživljavanje i kvalitet života. Dobrotvorna organizacija je potrošila 21 milion funti na istraživanje raka prostate u poslednje dve godine kako bi poboljšala ishode za pacijente.
Dr Nil Smit, lekar opšte prakse za istraživanje raka u Velikoj Britaniji i vodeći lekar opšte prakse za savez za borbu protiv raka u Lankaširu i Južnoj Kambriji, rekao je: „Sa rakom prostate koji izaziva 12.000 smrtnih slučajeva u Velikoj Britaniji svake godine, potpuno razumemo zašto muškarci žele da znaju da li imaju bolest, čak i kada nemaju simptome.
„Međutim, ovo istraživanje naglašava da PSA test za rano otkrivanje može učiniti više štete nego koristi – jednostavno nije dovoljno precizan i može dovesti do toga da neki muškarci imaju testove i tretman koji im nije potreban. Vi najbolje poznajete svoje telo – pa ako primetite bilo kakve neuobičajene promene, obratite se svom lekaru opšte prakse, verovatno neće biti rak, ali ako jeste, to znači da je veća verovatnoća da će lečenje biti uspešno.