Mesec će 8. aprila zakloniti sunce iznad značajnog dela SAD, gurnuvši gradove od Teksasa do Mejna u nekoliko minuta mraka.
Ali biće još jedan uzbudljiv astronomski događaj na koji treba obratiti pažnju.
Po prvi put za 71 godinu, kometa 12P/Pons-Bruks, poznata kao „Majka zmajeva“ ili „Đavolja kometa“, približava se relativno blizu Sunca. Ne brinite, neće se sudariti sa Zemljom.
Procenjuje se da je ova neobično velika kometa velika kao Mont Everest, a nadimak „đavolja kometa“ je dobila po izlivima u obliku roga koji se nalaze u njenoj komi — lokalizovanom oblaku gasa, prašine i ledenih čestica koji obavija čvrsti deo komete jezgro u maglovitom omotaču.
Tokom potpunog pomračenja Sunca, kada Mesec potpuno pomrači Sunce, nebo će potamniti dovoljno da ćete jedva moći da vidite Đavolju kometu golim okom. Ili možete izvaditi dvogled ili teleskop.
Samo zapamtite, nikada nije bezbedno gledati direktno u sunce tokom solarnog pomračenja bez naočara za pomračenje ili kroz filter solarnih sočiva. Jedini izuzetak od ovog pravila je tokom kratkog perioda totaliteta, koji će trajati nekoliko minuta, i kada će nebo dovoljno potamniti da bi se mogla uočiti Đavolja kometa ako je nebo dovoljno čisto.
Da biste pronašli Pons-Bruksa, prvo pogledajte prema pomračenom suncu za planetu Jupiter, ona će se pojaviti kao mala svetla tačka svetlosti u gornjem levom uglu.
Nakon što ste uočili Jupiter, pogledajte malo gore i desno. Kometa će biti između Jupitera i Sunca, ali bliže Jupiteru.
Na fotografijama izbliza, kometa se pojavljuje kao zelena pruga na nebu zbog visokog nivoa dikarbona koji sadrži i koji emituje zeleno svetlo.
Ali, ako je uočite tokom totaliteta u ponedeljak, kometa će se verovatno pojaviti kao sićušna mrlja, rekao je Robert Mesi, zamenik izvršnog direktora Kraljevskog astronomskog društva na njegovoj veb stranici.
Biće to teško uočiti, pa se pobrinite da uživate iu kratkim trenucima totaliteta. Vreme će brzo proći, a ima još mnogo drugih spektakularnih fenomena koje treba posmatrati tokom događaja, osim Đavolje komete.
Tokom pomračenja, Đavolja kometa će još uvek biti udaljena dve nedelje od najbliže udaljenosti do Sunca, kada bi bila najsjajnija.
Procenjuje se da će 8. aprila imati prividnu magnitudu od oko 4,9, što znači da će biti samo na ivici onoga što ljudsko oko može da vidi, rekao je Geronimo Viljanueva, pomoćnik direktora za strateške nauke NASA-inog Odeljenja za istraživanje solarnog sistema.
Ali vidljivost kometa je teško predvideti. Osvetljenost kometa zavisi od toga kako sunčeva svetlost reaguje sa njihovom komom. Zato što se rastojanje komete od Sunca i njena koma stalno menjaju tokom orbite, menja se i njen sjaj.
Dosta kometa za koje se predviđa da će biti blistave su se ugasile dok su stigle na Zemlju, dok su druge priredile iznenađujuće dobar šou. Što se tiče Đavolje komete, moraćemo samo da sačekamo i vidimo.
Jedna od prednosti Pons Brooksa je da je kriovulkan, što znači da ima tendenciju da eruptira prilično često. Kada se to dogodi, nastali oblak leda i prašine oko njega se širi, čineći da izgleda svetlije. Tako da bi erupcija tokom potpunog pomračenja Sunca bila spektakularna poslastica ako bi se desila.
Međutim, ako ne vidite kometu 8. aprila, pokušajte ponovo u danima koji prethode 21. aprilu, kada će biti najbliža suncu i najsjajnija.
Kako dani budu prolazili, njegov put preko našeg neba će se približavati Jupiteru, na kraju ga proći i završiti na levoj strani planete do 17. aprila.