Dr Uri Rib i dr Mihal Ben-Izrael sa Instituta za nauke o Zemlji na Hebrejskom univerzitetu, zajedno sa svojim saradnicima, napravili su važno otkriće u naukama o Zemlji. Njihova studija, objavljena u Nature Communications, uvodi novi pristup za rekonstrukciju porasta kiseonika u drevnim morskim sredinama koristeći merenja U i Pb u dolomitnim stenama koje obuhvataju poslednjih 1,2 milijarde godina.
Naučnici obično procenjuju nivoe kiseonika u drevnim okeanima na osnovu sastava ‘redoks osetljivih’ elemenata sačuvanih u drevnim sedimentnim stenama. Međutim, ovi sastavi se mogu lako menjati tokom geološke istorije. Tim je prevazišao ovaj izazov tako što je razvio novi pristup koji koristi dolomit U-Pb datiranje za otkrivanje signala oksigenacije koji su otporni na takve promene, dajući nam nepristrasnu perspektivu o dinamici oksigenacije u moru.
Njihov zapis ukazuje na dramatično povećanje oksigenacije okeana tokom kasnog paleozoika, stotinama miliona godina nakon pojave prvih životinja. Ovo je u skladu sa drugim dokazima koji ukazuju na oksigenaciju okeana u isto vreme, podržava hipotezu da su životinje evoluirale u okeanima koji su uglavnom bili ograničeni kiseonikom, i sugeriše da su promene kiseonika u okeanu bile izazvane evolucijom.
Prema Uriju Ribu, ova otkrića ne samo da poboljšavaju naše razumevanje ekosistema drevne Zemlje, već takođe imaju implikacije na potragu za vanzemaljskim životom. „Otkrivanje dinamike između evolucije i nivoa kiseonika u ranim Zemljinim okruženjima može staviti u kontekst posmatranja atmosferskog sastava egzoplaneta koje sada postaju dostupne kroz novu generaciju svemirskih teleskopa. Konkretno, sugerišući da su niski nivoi kiseonika dovoljni za složen život- oblici da napreduju“.