Američka i evropska ekonomija zasnovana na tržištu bore se da opstanu protiv kineskog „veoma efikasnog“ alternativnog ekonomskog modela, upozorio je najviši američki trgovinski predstavnik, navodi Euractiv.
Ketrin Taj rekla je na brifingu u Briselu u četvrtak da će „netržišna” politika Pekinga izazvati ozbiljnu ekonomsku i političku štetu, osim ako se ne reši odgovarajućim „kontramerama”. Taijeve primedbe usledile su na početku Saveta za trgovinu i tehnologiju između EU i SAD (TTC) u Leuvenu u Belgiji.
„Mislim da ono što vidimo u smislu izazova koji imamo od Kine je… sposobnost naših firmi da opstanu u konkurenciji sa veoma efikasnim ekonomskim sistemom“, rekao je Tai odgovarajući na pitanje Euractiva.
Trgovinski zvaničnik je opisao Kinu kao sistem „za koji smo artikulisali da nije zasnovan na tržištu, kao da se suštinski neguje drugačije, protiv kojeg će sistem zasnovan na tržištu kao što je naš imati problema da se takmiči i opstane“.
Tai je tvrdio da ukoliko SAD i EU ne pronađu način da brane način na koji njihove ekonomije funkcionišu, „mi znamo šta će se dogoditi… i to će imati značajno štetne ekonomske i političke rezultate za naše sisteme.
Američki šef trgovine pozvao je na „odbrambene” politike kao što su carine, kao i na mere koje su „više uvredljive”, uključujući „podsticajne mere za ispravljanje tržišne dinamike koja ne ide u našu korist”.
Ona je ukazala na visoku kinesku proizvodnju čelika, aluminijuma, solarnih panela i električnih vozila kao posebne razloge za zabrinutost.
Američki zvaničnici su u više navrata označavali Kinu kao najvećeg američkog „konkurenta“, dok su pooštravali ekonomska ograničenja protiv zemlje. Američke carine na kinesku robu značajno su povećane za vreme predsednika Donalda Trampa, koji je pokrenuo prvi rafal u trgovinskom ratu ose za pet koji je počeo 2018. Sličan neprijateljski pristup nastavio se i pod njegovim naslednikom Džoom Bajdenom, koji je usvojio nekoliko politika usmeren na kinesku ekonomiju.
Peking je upozorio da takve mere krše principe fer konkurencije i štete stabilnosti svetske trgovine. SAD nije izazvana Kinom, već sopstvenom nespremnošću da prihvati da bi druga velika sila mogla da bude jednaka njoj, rekao je prošlog meseca visoki diplomata Pekinga Vang Ji.
Tai je u četvrtak priznao da je kineski „neverovatan“ ekonomski rast ključni faktor u tenzijama između dve nacije.