Evropska unija i SAD planiraju da angažuju veštačku inteligenciju u potrazi za zamenama za takozvane zauvek hemikalije koje preovlađuju u proizvodnji poluprovodnika, navodi se u nacrtu saopštenja u koji je video Blumberg.
Ovo obećanje čini deo zaključaka ovonedeljnog zajedničkog saveta za trgovinu i tehnologiju SAD i EU koji se održava u Levenu, Belgija.
„Planiramo da nastavimo da radimo na identifikaciji mogućnosti za istraživačku saradnju o alternativama za upotrebu per- i polifluorovanih supstanci (PFAS) u čipovima“, navodi se u saopštenju. „Na primer, planiramo da istražimo upotrebu AI kapaciteta i digitalnih blizanaca kako bismo ubrzali otkrivanje odgovarajućih materijala koji bi zamenili PFAS u proizvodnji poluprovodnika“, kaže se.
PFAS, ponekad poznati kao zauvek hemikalije, bili su u centru zabrinutosti zbog zagađenja i u SAD i u Evropi. Imaju širok spektar industrijskih primena, ali se takođe pojavljuju u našim telima, u zalihama hrane i vode, i – kao što njihov naziv sugeriše – ne kvare se dugo vremena.
Odvojeno, nacrt izjave potvrđuje ranije izveštavanje Blumberga o planovima EU da se pridruži SAD u preispitivanju bezbednosnog rizika od takozvanih nasleđenih čipova u njenim lancima snabdevanja.
Nasleđeni poluprovodnici su zreli ili jeftiniji čipovi i neophodni su u celoj globalnoj ekonomiji. Kina je investirala u fabrike kako bi povećala svoje snabdevanje, a sa obe strane Atlantika postoji zabrinutost da bi to moglo da izobliči tržište ili da dovede do kritične zavisnosti.
„Nameravamo da, prema potrebi, nastavimo da prikupljamo i delimo nepoverljive informacije i tržišne informacije o netržišnim politikama i praksama, obavezujemo se da ćemo se međusobno konsultovati o planiranim akcijama i možemo razviti zajedničke ili kooperativne mere za rešavanje distorzivnih efekata na globalni lanac snabdevanja za stare poluprovodnike“, navodi se u nacrtu izjave.
Kao deo TTC-a, EU i SAD će imati za cilj da produže svoju saradnju na još tri godine na mehanizmu ranog upozorenja koji ima za cilj da identifikuje poremećaje u lancu snabdevanja, kao i mehanizam za razmenu informacija o javnoj podršci pruženoj poluprovodnicima sektoru.