Loše postupanje pri porođaju je uobičajeno u SAD, posebno među ugroženima

Loše postupanje pri porođaju je uobičajeno u SAD, posebno među ugroženima

Nedostatak porodiljske nege sa poštovanjem u SAD koja kulminira maltretiranjem pri porođaju je redovna pojava, prema novoj studiji na Univerzitetu Kolumbija Mailman School of Public Health. Ipak, do sada iskustva ovog maltretiranja nisu bila široko dokumentovana u Sjedinjenim Državama. Nalazi su objavljeni u JAMA Netvork Open.

Da bi procenili prevalenciju maltretiranja od strane pružalaca nege tokom porođaja, istraživači su prikupili podatke ankete sa reprezentativnog uzorka ljudi koji su imali živorođenje 2020. godine u Njujorku i šest država Kanzas, Mičigen, Nju Džersi, Pensilvanija, Juta, i Virdžinija.

Koristili su validiranu skalu da zamole učesnike da prijave da li su iskusili niz specifičnih vrsta maltretiranja od strane zdravstvenih radnika tokom porođaja. Oni su koristili ove podatke da identifikuju najčešće vrste maltretiranja i demografske, društvene i kliničke karakteristike povezane sa tim iskustvima. Ovo je prva studija koja je koristila reprezentativne podatke iz više država za ispitivanje maltretiranja pri porođaju u SAD.

Studija je otkrila da je maltretiranje od strane zdravstvenih radnika tokom porođaja uobičajeno iskustvo koje pogađa više od 1 od 8 osoba sa živorođenim u državama u kojima se proučava studija i Njujorku 2020. godine. Najveće stope maltretiranja desile su se među osobama koje nisu bile u braku; Medicaid-osigurani; LGBTK-identifikacija; gojazni; imali istoriju poremećaja upotrebe supstanci, poremećaja raspoloženja ili nasilja u vezi sa intimnim partnerom i porodicom, kao i one koji su imali neplanirani porođaj carskim rezom.

„Mnogi od naših rezultata sugerišu da sveobuhvatna strukturna društvena stigma prožima iskustvo rođenja i oblikuje način na koji se prima briga“, rekao je Chen Lui, MS, istraživač-saradnik u Odeljenju za zdravstvenu politiku i menadžment škole Columbia Mailman, i prvi autor.

„Na primer, otkrili smo da su osobe koje identifikuju LGBTK imale dvostruko veće šanse da dožive maltretiranje, vođene većim stopama osećaja da su primorani da prihvate neželjenu negu ili da im je odbijeno traženo lečenje. Ovi nalazi su u skladu sa prethodnim radom koji pokazuje lošije ishode rođenja među seksualnim manjinama. “

Najčešći oblici maltretiranja bili su „ignorisanje, odbijen zahtev za pomoć ili neblagovremeno reagovanje“ (doživelo je 7,6% porodilja), „vikanje ili grdnje“ od strane zdravstvenih radnika (4,1%), i da zdravstveni radnici prete „da će vas obustaviti ili primorati da prihvatite lečenje koje niste želeli“ (2,3%).

Negativna iskustva tokom porođaja mogu imati dugoročne posledice po rađanje, prema istraživačima, uključujući posttraumatski stresni poremećaj, negativnu sliku o telu, osećaj dehumanizacije i promene u budućim reproduktivnim odlukama. Diskriminacija i strukturalni rasizam, koji se mogu manifestovati kao maltretiranje pri porođaju, takođe su glavni pokretač velikih razlika u mortalitetu i morbiditetu majki u Sjedinjenim Državama.

„Zlostavljanje pri porođaju je naširoko dokumentovano u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, ali ova studija pokazuje da je poštovanje porodiljskog staranja važan pokazatelj kvaliteta koji bi takođe trebalo da pratimo u Sjedinjenim Državama“, rekao je Džejmi Do, docent za zdravstvo. Politika i menadžment, i viši autor.

„Izveštavanje o ovim iskustvima je prvi korak za njihovo rešavanje, pozivanje zdravstvenih radnika na odgovornost i razvoj efikasnih intervencija za poboljšanje porodiljske nege sa poštovanjem.

Ostaju oskudni dokazi o efikasnim intervencijama za poboljšanje porodiljske nege sa poštovanjem u SAD u velikim razmerama. Međutim, Dav je primetio da su „kreatori politike trenutno fokusirani na poboljšanje zdravlja majki i obećavajuće inicijative kao što su Medicaid nadoknada za negu doule i nove oznake bolnica koje su pogodne za porođaj mogle bi da naprave razliku“.

Kako se napominje u studiji, istraživači su ispitivali samo maltretiranje tokom porođaja i moguće je da su rođene osobe u uzorku takođe iskusile maltretiranje tokom trudnoće ili postpartalnog perioda.

„Niko ne bi trebalo da doživi maltretiranje tokom onoga što je jedan od najvažnijih trenutaka u njihovom životu. Nadamo se da je ova studija poziv na akciju za implementaciju i evaluaciju intervencija usmerenih na pacijenta za rešavanje strukturalnih faktora zdravstvenog sistema koji doprinose ovim negativnim iskustvima“, primetio je Liu.