Lajčak posle nove runde dijaloga: Uspeli smo da premostimo neke razlike između predloga dve strane

Lajčak posle nove runde dijaloga: Uspeli smo da premostimo neke razlike između predloga dve strane

Specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak saopštio je da su tokom nove runde dijaloga na nivou glavnih pregovarača Beograda i Prištine u Briselu premošćene neke razlike između predloga dve strane i najavio da planira da se razgovori uskoro nastave, na osnovu ideja EU za postizanje kompromisa.

Lajčak je na društvenoj mreži Iks naveo da je ponovo razgovarao sa glavnim pregovaračimaBeograda i PrištinePetrom Petkovićem i Besnikom Bisljimijem o privremenom rešenju za ljude na koje je uticala odluka takozvane Centralne banke Kosova o zabrani upotrebe dinara na KiM.

Istovremeno, Bisljimi tvrdi da je tokom pregovora u Briselu MiroslavLajčakizneo predlog rešenja za upotrebu dinara i da je taj predlog Priština prihvatila ali da je Beograd tražio dodatno vreme.

On je novinarima nakon nove runde dijaloga rekao da je Lajčakov predlog bio konstruktivan i da je na dobrom putu da se nađe rešenje koje najviše, kako on kaže, odgovara građanima Srbije, ali u isto vreme poštuje Uredba tzv CBK.

Bisljimi je ponašanje Prištine tokom ovog dijaloga naveo kao konstruktivno jer je, kako kaže, razgovarala o opcijama po kojima građani Srbije mogu da dobiju dalju finansijsku podršku od Srbije, a da je srpska strana „delovala kao advokat Poštanske štedionice i sve vreme su razgovarali o tome kako da se reguliše licenciranje te banke“.

Podsetimo, direktor Kancelarije za KiM Petar Petkovićizjavioje nakon sastanka u Briselu da je delegacija Beograda iznela svoj izbalansirani predlog za rešenje problema platnog prometa, koji podrazumeva kompromisno rešenje, ali da Priština nije pokazala volju za to.

On je dodao da su stavovi dve strane i dalje udaljeni i ocenio da problem dinara i mnogi drugi problemi na KiM ne bi postojali da je formiranaZajednica srpskih opština.

Petković je najavio da za 10-ak dana očekuje novi poziv Lajčaka na temu dinara i plaćanja.