Novi radioteranostički sistem ima sposobnost da otkrije i leči rak jajnika neinvazivno, prema novom istraživanju objavljenom u aprilskom izdanju Journal of Nuclear Medicine. Kombinujući visoko specifično antitelo huAR9.6 sa PET-om i terapeutskim radionuklidima, ova terapeutska platforma može da obezbedi personalizovaniji tretman za poboljšanje zdravstvenih ishoda za pacijente sa rakom jajnika.
Rak jajnika uzrokuje više smrtnih slučajeva od bilo kog drugog ginekološkog maligniteta, sa petogodišnjom stopom preživljavanja ispod 30% za pacijente sa dijagnozom u uznapredovalim stadijumima. Trenutni standard nege za rak jajnika sastoji se od operacije praćene hemoterapijom na bazi platine; međutim, ove metode nisu uspele da povećaju ukupnu stopu preživljavanja pacijenata zbog recidiva tumora i hemorezistencije.
„Trenutni biomarkeri zasnovani na serumu ne otkrivaju u dovoljnoj meri sve pojave raka jajnika u ranoj fazi“, izjavio je dr Džejson Luis, šef radiohemije i predsedavajuća Emili Tov u Memorial Sloan Kettering Cancer (MSK) u Njujorku. „Stoga, postoji kritična potreba za dodatnim metodama detekcije i novim ciljanim terapijama koje mogu poboljšati preživljavanje pacijenata.“
Studije su pokazale da je protein MUC16 prekomerno eksprimiran kod pacijenata sa karcinomom jajnika, sa povišenim nivoima koji koreliraju sa stadijumom bolesti i zapreminom tumora. Antitelo huAR9.6 se vezuje za jedinstveni epitop koji je pod uticajem skraćenih ostataka ugljenih hidrata na MUC16. Stoga, napominju autori, MUC16 može biti potencijalna meta za otkrivanje tumora putem imuno-PET snimanja i tretmana radioimunoterapijom.
U studiji, dijagnostički radiotracer 89 Zr-DFO-huAR9.6 je istražen in vitro i in vivo putem eksperimenata vezivanja, imuno-PET imidžinga i studija biodistribucije na modelima miša raka jajnika. Pored toga, ksenotransplantati jajnika su korišćeni za određivanje bezbednosti i efikasnosti terapeutskog radionuklida, 177 Lu-CHKS-A″-DTPA-huAR9.6.
MUC16 proteini su uspešno detektovani imuno-PET imidžingom sa 89 Zr-DFO-huAR9.6. In vivo studije su pokazale da 89 Zr-DFO-huAR9.6 može efikasno da specificira različite nivoe ekspresije MUC16 u modelima miša raka jajnika. Studije radioimunoterapije sa 177 Lu-CHKS-A″-DTPA-huAR9.6 pokazale su poboljšano ukupno preživljavanje i jake antitumorske odgovore kod modela sa visokom ekspresijom MUC16. Takođe je utvrđeno da je hematološka toksičnost prolazna kod miševa tretiranih sa 177 Lu-CHKS-A″-DTPA-huAR9.6.
„Imuno-PET snimanje MUC16 sa ovim radioteranostičkim parom može omogućiti neinvazivnu dijagnozu i praćenje lezija karcinoma jajnika kod pacijenata“, rekla je dr Kieara Mack, postdoktorski saradnik u Levis Lab u MSK. „Ova terapeutska platforma se može koristiti za stratifikaciju i odabir pacijenata koji bi imali koristi od ciljane radioimunoterapije. Pored toga, takođe bi mogla da igra značajnu ulogu u ranom otkrivanju raka jajnika.“