Fokusirani ultrazvuk vođen magnetnom rezonancom kod intrakranijalnih bolesti

Fokusirani ultrazvuk vođen magnetnom rezonancom kod intrakranijalnih bolesti

Fokusirani ultrazvuk vođen magnetnom rezonancom (MRgFUS) je neinvazivna tehnika za neuroregulaciju. Nudi nekoliko prednosti, uključujući to što je neinvazivan, eliminiše potrebu za opštom anestezijom i omogućava lokalizaciju cilja u realnom vremenu i praćenje temperature u realnom vremenu.

Trenutno je američka administracija za hranu i lekove odobrila ovu tehnologiju za lečenje esencijalnog tremora i Parkinsonove bolesti, a njene indikacije se proširuju na različite intrakranijalne bolesti.

U novom pregledu objavljenom u Meta-Radiologija, tim istraživača iz kineske Opšte bolnice PLA u Kini sumirao je klinička ispitivanja FUS-a visokog intenziteta u lečenju intrakranijalnih bolesti.

Tim je pretraživao baze podataka PubMed, Embase i Veb of Science od 1. januara 2013. do 1. novembra 2023. koristeći termine za pretragu: „MRgFUS“, „Fokusirani ultrazvuk vođen MRI“ ili „fokusirani vođen magnetnom rezonancom ultrazvuk“, ili „fokusirani ultrazvuk vođen magnetnom rezonancom“.

„Prema kriterijumima uključivanja i isključivanja za početni skrining literature, identifikovali smo nekoliko trenutnih intrakranijalnih primena fokusiranog ultrazvuka visokog intenziteta vođenog magnetnom rezonancom, koje uključuju esencijalni tremor, Parkinsonovu bolest, opsesivno-kompulzivni poremećaj, veliki depresivni poremećaj, neuropatski bol, i fokalna distonija“, kaže odgovarajući autor Ksin Lu.

Pregled takođe uvodi pretkliničke i kliničke studije o otvaranju krvno-moždane barijere niskog intenziteta izazvanom FUS-om i neuromodulaciji i raspravlja o izazovima i budućim pravcima MRgFUS tehnologije.

„Otkrili smo da se MRgFUS pojavio kao novi terapeutski pristup u funkcionalnoj neurohirurgiji. FUS visokog intenziteta je siguran i efikasan tretman za različite intrakranijalne bolesti. Bez obzira na to, neurobiološki efekti niskog intenziteta – otvaranje krvno-moždane barijere i neuromodulacija su nije u potpunosti shvaćeno. Zbog toga su potrebne dalje pretkliničke i kliničke studije da bi se istražili ovi efekti. Neuroimaging je od suštinskog značaja za lokalizaciju ciljeva i istraživanje potencijalnih neurobioloških efekata u MRgFUS“, zaključuje Lu.