Palestina traži članstvo u UN

Palestina traži članstvo u UN

Palestinske vlasti (PA) su zvanično zatražile da budu primljene kao punopravni član Ujedinjenih nacija. Država Palestina ima status posmatrača u UN od 2012. godine, ali bi punopravno članstvo značilo priznanje palestinske državnosti, čemu se Izrael protivi.

„Danas je Država Palestina, po instrukciji palestinskog rukovodstva, poslala pismo generalnom sekretaru tražeći ponovno razmatranje [naše] prijave za članstvo“, napisao je stalni izaslanik palestinskih vlasti pri UN Rijad Mansur. na Ks u utorak.

U odvojenom pismu generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu, Arapska grupa, Organizacija za islamsku saradnju i Pokret nesvrstanih podržali su Mansurov zahtev.

Pod upravom PA, Država Palestina tvrdi da ima suverenitet nad teritorijom koja se smatrala palestinskom pre izbijanja Šestodnevnog rata 1967. godine. Ovo uključuje Gazu, čitavu Zapadnu obalu i istočni Jerusalim. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je u više navrata odbacio ideju palestinske državnosti i obećao da će uvesti „potpunu izraelsku bezbednosnu kontrolu nad čitavim područjem zapadno od Jordana“, koje uključuje sve ove regione.

Delovi Zapadne obale su već pod potpunom izraelskom vojnom i civilnom kontrolom, dok Gazom upravlja Hamas, koji smatra da je PA nelegitimna za priznavanje i pregovore sa Izraelom.

Prijave za članstvo u UN mora da odobri generalni sekretar pre nego što budu predstavljene 15-članom Savetu bezbednosti UN na glasanje. PS je podnela zahtev za članstvo 2011. godine, ali zahtev nikada nije podnet Savetu bezbednosti. U to vreme, SAD – kao jedan od pet stalnih članova saveta – rekle su da će primeniti pravo veta u slučaju uspešnog glasanja.

Sledeće godine, UN su unapredile status države Palestine sa „entiteta posmatrača koji nije član“ u „državu posmatrača koja nije članica“, status koji imaju samo ona i Vatikan.

Iako bi obnovljena aplikacija PA ponovo bila u opasnosti od veta od strane SAD, Vašington je signalizirao da je voljan da prekine svoju uobičajenu politiku stavljanja veta na bilo koju odluku Saveta bezbednosti koja je protiv izraelskih interesa. Krajem prošlog meseca, SAD su se uzdržale od glasanja i dozvolile savetu da usvoji rezoluciju kojom se zahteva hitan prekid vatre u Gazi.

Uprkos kontinuiranoj vojnoj podršci SAD Izraelu, uzdržanost je viđena kao znak širenja razdora između Netanjahua i američkog predsednika Džoa Bajdena.

Oko 140 država članica UN već je priznalo državu Palestinu.