AI pomaže u otkrivanju invazivnih azijskih stršljena

AI pomaže u otkrivanju invazivnih azijskih stršljena

Veštačka inteligencija se može koristiti za otkrivanje invazivnih azijskih stršljena i podizanje uzbune, pokazuju nova istraživanja. Istraživači Univerziteta u Ekseteru razvili su VespAI, automatizovani sistem koji privlači stršljene na stanicu za praćenje i snima standardizovane slike pomoću kamere iznad glave.

Kada poseti azijski stršljen, VespAI može da identifikuje vrstu sa skoro savršenom tačnošću – omogućavajući vlastima da brzo reaguju.

Azijski stršljeni (poznati i kao žutonogi stršljeni) već su napali veći deo kopnene Evrope i delove istočne Azije, a nedavno su prijavljeni i u američkim državama Džordžija i Južna Karolina. Velika Britanija se nalazi na ivici evropskog fronta invazije, a sa tekućim godišnjim upadima postoji hitna potreba za poboljšanim sistemima za praćenje.

„Naš cilj je bio da razvijemo nešto isplativo i svestrano, tako da bi bilo ko – od vlada do pojedinačnih pčelara – mogao da ga koristi“, rekao je dr Tomas O’Ši-Veler, sa Instituta za životnu sredinu i održivost na Eketerovom Penrin kampusu u Kornvolu.

„Ova studija je testirala prototip verziju, a rezultati su bili ohrabrujući. VespAI obećava kao snažan sistem ranog upozorenja za otkrivanje prodora azijskih stršljena u nove regione.“

VespAI koristi kompaktni procesor za rad i ostaje u stanju mirovanja osim ako njegovi senzori ne identifikuju insekta u opsegu veličine stršljena.

Ako se to dogodi, aktivira se AI algoritam sistema, analizirajući sliku kako bi utvrdio da li je to azijski stršljen (Vespa velutina) ili domaći evropski stršljen (Vespa crabro). Ako se otkrije azijski stršljen, monitor zatim šalje upozorenje o slici korisniku, omogućavajući mu da potvrdi identifikaciju.

Trenutno, strategija odgovora Ujedinjenog Kraljevstva zavisi od toga da ljudi vide, identifikuju i prijave azijske stršljene. Međutim, ovo ima neka ograničenja.

„Nažalost, većina podnetih izveštaja su pogrešno identifikovane autohtone vrste, što znači da odgovorne agencije moraju ručno da provere hiljade slika svake godine – naš sistem stoga ima za cilj da obezbedi budnu, tačnu i automatizovanu sposobnost nadzora kako bi se ovo popravilo“, rekao je dr. Piter Kenedi, koji je konceptualizovao sistem.

„U nekim delovima Evrope, otkrivanje se oslanja na hvatanje stršljena – ali takve zamke ubijaju mnogo domaćih insekata i malo utiču na broj azijskih stršljena.

„VespAI ne ubija neciljane insekte i na taj način eliminiše uticaj hvatanja u zamku na životnu sredinu, istovremeno osiguravajući da se živi stršljeni mogu uhvatiti i pratiti nazad do gnezda, što je jedini efikasan način da se unište.

Tokom projekta, sistem je opsežno testiran na ostrvu Džersi, koje doživljava veliki broj upada azijskih stršljena zbog svoje blizine Francuskoj. Iako je ovo izložilo monitor i azijskim stršljenima, evropskim stršljenima i raznim drugim insektima, VespAI algoritam za detekciju je uspešno razlikovao svaki od njih, čak i kada su prisutni u velikom broju.

„To je prednost našeg sistema — njegova visoka preciznost znači da neće pogrešno identifikovati druge vrste, niti propustiti azijske stršljene koji posete“, rekao je dr O’Ši-Veler.

Istraživački projekat uključivao je i biologe i naučnike sa Instituta za životnu sredinu i održivost Univerziteta Ekseter, Centra za ekologiju i konzervaciju i Instituta za nauku o podacima i veštačku inteligenciju.

Ove godine, tim će početi da postavlja dodatne prototipove u saradnji sa Defrom, Nacionalnom pčelarskom jedinicom, Britanskim udruženjem pčelara i Vita Bee Health. Sa rekordnim brojem viđenja azijskih stršljena u Velikoj Britaniji 2023. godine, sistem ima za cilj da podstakne napore za isključenje u potencijalno ključnom trenutku.

„Predloženi uređaj bi se mogao pokazati kao moćno sredstvo u ranom utvrđivanju prisustva azijskih stršljena u nekoj oblasti, i na taj način popunjava važnu prazninu“, rekao je Alistair Christie, viši naučni službenik za invazivne vrste u Džersiju, i deo zajedničkog testiranja napor.

Rad, objavljen u časopisu Communications Biology, nosi naslov „VespAI: sistem zasnovan na dubokom učenju za otkrivanje invazivnih stršljena“.