Palestinci ponovo traže punopravno članstvo u UN, ali će SAD gotovo sigurno da će to blokirati po drugi put

Palestinci ponovo traže punopravno članstvo u UN, ali će SAD gotovo sigurno da će to blokirati po drugi put

Pristalice zahteva Palestinaca za punopravno članstvo u Ujedinjenim nacijama zatražile su u utorak od Saveta bezbednosti UN da oživi njihov zahtev za prijem podnet 2011. Ali će Sjedinjene Države ponovo gotovo sigurno da će ga blokirati.

Pismo pristalica predsedniku saveta uključivalo je imena 140 zemalja koje su priznale palestinsku državu, uključujući članice Arapske grupe od 22 zemlje pri Ujedinjenim nacijama, Organizacije islamske saradnje od 57 zemalja i Nesvrstanih od 120 zemalja. Pokret.

Palestinci daju novu ponudu za članstvo u UN pošto se rat između Izraela i Hamasa koji je počeo 7. oktobra bliži svom šestom mesecu, a nerešeni decenijama star palestinsko-izraelski sukob ostaje u centru pažnje nakon godina u pozadini.

Palestinski predsednik Mahmud Abas predao je molbu Palestinske uprave da postane 194. član Ujedinjenih nacija tadašnjem generalnom sekretaru Ban Ki-munu 23. septembra 2011, pre nego što se obratio svetskim liderima na Generalnoj skupštini.

Ta ponuda je propala jer Palestinci nisu uspeli da dobiju potrebnu podršku devet od 15 članica Saveta bezbednosti. Čak i da jesu, Sjedinjene Države, najbliži saveznik Izraela, obećale su da će staviti veto na bilo koju rezoluciju Saveta kojom se podržava članstvo Palestine.

Sjedinjene Države su u više navrata govorile da bi punopravno članstvo u Ujedinjenim nacijama trebalo da sledi mirovni sporazum koji je postignut u pregovorima između Izraela i Palestinaca.

„Naš stav se nije promenio“, rekao je zamenik američkog ambasadora Robert Vud nekoliko novinara u utorak, ponavljajući da je pitanje punopravnog članstva Palestinaca u UN jedno od pitanja konačnog statusa o kojem se odlučuje u bilateralnim pregovorima između Palestinaca i Izraela o miru dogovor.

Nakon što je prvobitna težnja Palestinaca za punopravno članstvo u UN odbijena, otišli ​​su na Generalnu skupštinu od 193 člana, na kojoj nema veta, i više od dvotrećinskom većinom su uspeli da im status posmatrača UN podigne na država nečlanica posmatrač u novembru 2012.

Ta promena je otvorila vrata palestinskim teritorijama da se pridruže UN i drugim međunarodnim organizacijama, uključujući Međunarodni krivični sud.

Ambasadorka Malte u UN-u Vanesa Frejzer, aktuelna predsednica Saveta bezbednosti, rekla je novinarima u ponedeljak da se očekuje da će se stalni odbor Saveta za nove članove, koji uključuje svih 15 zemalja Saveta, sastati iza zatvorenih vrata kako bi razmotrio aplikaciju.

Komisija bi zatim odlučila da li da preporuči članstvo Generalnoj skupštini.

Čini se da Voodovi komentari u utorak o nepromenjenom stavu SAD ponovo osuđuju punopravno članstvo Palestine u UN.

Malta je pozvala ministre na mjesečni sastanak Savjeta bezbjednosti 18. aprila na kojem se vodi rat Izraela i Hamasa u Gazi i poziv Vijeća na prekid vatre tokom muslimanskog svetog mjeseca Ramazana, koji se završava 9. aprila i koji su obje strane odbile, očekuje se da će zauzeti centralno mesto.

Ali sigurno će se pokrenuti i pitanje punopravnog članstva Palestine u Ujedinjenim nacijama.