U sredu rano ujutru, celo ostrvo Tajvan potresao je snažan zemljotres, koji je izazvao rušenje zgrada u južnom gradu Hualijenu i stvorio cunami koji je pogodio obalu južnih japanskih ostrva.
Petospratna zgrada u Hualijenu teško je oštećena, srušivši prvi sprat i ostavivši ostatak nagnutim pod uglom od 45 stepeni. U glavnom gradu Tajpeju, došlo je do pada pločica sa starijih zgrada i unutar nekih novijih kancelarijskih kompleksa.
Železnički saobraćaj na ostrvu, koje broji 23 miliona ljudi, bio je obustavljen, kao i usluge podzemne željeznice u Tajpeju. Međutim, situacija se brzo normalizovala u glavnom gradu, gde su deca išla u školu, a jutarnje putovanje izgledalo je kao i obično.
Tajvanska agencija za praćenje zemljotresa dala je magnitudu od 7,2, dok je Geološki zavod SAD procenio da je magnituda bila 7,4. Zemljotres je pogodio u 7:58 ujutro oko 18 kilometara jugo-jugozapadno od Hualijena, na dubini od oko 35 kilometara.
Šef tajvanskog biroa za praćenje zemljotresa, Vu Čien-fu, izjavio je da su efekti zemljotresa primećeni čak i na ostrvu Kinmenu, koje kontroliše Tajvan uz obalu Kine. U sat vremena nakon početnog zemljotresa, osetili su se višestruki naknadni potresi u Tajpeju.
Japanska meteorološka agencija je prognozirala cunami visine do 3 metra za grupu ostrva Okinava na jugu Japana. Talas od 30 centimetara primećen je na obali ostrva Jonaguni oko 15 minuta nakon zemljotresa. Pretpostavlja se da su talasi stigli i do obala ostrva Mijako i Jaejama.
Pacifički centar za upozorenje na cunami izjavio je da nema pretnje od cunamija za Havaje ili američku pacifičku teritoriju Guam.
Veruje se da je ovo najveći zemljotres na Tajvanu od katastrofalnog zemljotresa 1999. godine koji je izazvao veliku štetu. Tajvan se nalazi duž Pacifičkog „Vatrenog prstena“, linije seizmičkih pukotina oko Tihi okean gde se često događaju zemljotresi širom sveta.