Postojeći lekovi mogu sprečiti razvoj metastaza u kostima kod pacijenata sa rakom dojke

Postojeći lekovi mogu sprečiti razvoj metastaza u kostima kod pacijenata sa rakom dojke

Istraživači sa Univerziteta u Tel Avivu razvili su novu terapijsku strategiju zasnovanu na postojećim lekovima za inhibiciju metastaza u kostima kod pacijenata sa rakom dojke. Koristeći i životinjski model i uzorke tkiva pacijenata u Izraelu i SAD, pokazali su da kombinacija lekova koji su već dostupni na tržištu može da ometa metastaze u kostima i poboljša preživljavanje.

Na osnovu svojih nalaza, istraživači predviđaju da će se u budućnosti tretman moći primeniti na pacijente sa rakom dojke, kao i na druge vrste raka.

Studiju su vodile prof. Neta Erez i dr Lea Monteran u Laboratoriji prof. Ereza za biologiju tumora na Odeljenju za patologiju Fakulteta medicinskih i zdravstvenih nauka Univerziteta u Tel Avivu. Rad je objavljen u Cancer Discovery.

Istraživači objašnjavaju da preko 75% pacijenata sa metastatskim karcinomom dojke pati od metastaza u kostima, koje uništavaju koštano tkivo, izazivajući prelome i veliki bol. Štaviše, sa današnjim tehnologijama kao što su MRI ili CT, dijagnoza metastaza u kostima se javlja u većini slučajeva kada se bolest ne može izlečiti. U ovoj studiji, istraživači su tražili novi način da inhibiraju progresiju metastaza u kostima.

Profesor Erez kaže: „Tumor je više od skupa ćelija raka. Baš kao i zdrava tkiva, tumor je ceo ekosistem koji se sastoji od recipročnih interakcija između različitih tipova ćelija, uključujući ćelije imunog sistema, vezivno tkivo, krvne sudove, itd.“

„Štaviše, ćelije raka često ‘kvare’ normalne ćelije, uzrokujući da ‘sarađuju’ sa tumorom i podržavaju rast ćelija raka. Blokiranje komunikacionih kanala između ćelija raka i zdravih ćelija u ranoj fazi može ometati rast ćelija raka. u kostima. Da bi se to postiglo, moraju se istražiti rane faze procesa.“

Da bi razumeli proces metastaza u kostima, istraživači su uporedili tri tipa kostiju od miševa modela: zdrave, rane metastaze i napredne metastaze. Otkrili su da kada počnu metastaze u kostima, T ćelije iz imunog sistema stižu na scenu i prodiru u metastaze, ali nisu u stanju da ih unište.

Zatim su istraživači otkrili da je aktivnost ubijanja T ćelija inhibirana drugim tipom imunih ćelija i identifikovali proteine odgovorne za ovaj efekat. Da bi neutralisali ove inhibitorne proteine i reaktivirali T-ćelije, stvorili su novu terapeutsku kombinaciju koja nikada ranije nije isprobana, lek koji se suprotstavlja aktivnosti ćelija koje inhibiraju imunitet, zajedno sa antitelom koje aktivira T ćelije.

Ova kombinacija je davana modelnim miševima, a rezultati su bili ohrabrujući: koštane metastaze su smanjene, a preživljavanje je značajno poboljšano u poređenju sa netretiranim modelnim miševima.

U završnoj fazi studije, istraživački tim TAU-a je sarađivao sa medicinskim centrima Sheba i Ichilov (Tel Aviv) i Medicinskim fakultetom Bejlor u Teksasu. Ispitivali su uzorke tkiva sa metastaza u kostima uzetih od pacijenata sa rakom dojke, kao i drugim vrstama raka, i otkrili da imune ćelije koje inhibiraju T ćelije izražavaju iste proteine kao i one pronađene u životinjskom modelu.

Profesor Erez kaže: „Naši nalazi sugerišu da kombinovani tretman—napad na ćelije koje inhibiraju T ćelije dok aktiviraju T ćelije—može biti efikasan za lečenje metastaza u kostima koje su rezultat raka dojke, kao i drugih vrsta raka.“

„Velika prednost naše strategije je što su oba leka već dostupna na tržištu, pa samim tim i proces dobijanja dozvole za njihovu upotrebu protiv metastaza u kostima kod ljudi može biti relativno kratak. Istovremeno su neophodna klinička ispitivanja da bi se verifikovalo efikasnost nove terapijske strategije“.