U ponedeljak je preminuo Sami Majkl, istaknuti iračko-izraelski pisac koji je bio poznat po svom oštrom osvrtu na potlačene manjine i izazove s kojima se suočavaju Jevreji iz arapskih zemalja. Imajući 97 godina, Majkl je ostavio dubok trag u književnosti i aktivizmu.
Njegovi likovi, često Jevreji koji govore arapski, otvorili su prozor u posebne bolove i izazove sa kojima se suočavaju Mizrahi Jevreji sa Bliskog istoka i severne Afrike, kao i u njegove bliske odnose sa izraelskim Palestincima u mešovitom gradu Haifi.
„Samijevi likovi premošćavali su podelu između Jevreja i Arapa“, rekao je Itamar Drori, viši predavač književnosti na izraelskom Univerzitetu Bar Ilan.
Majkl, rođen u bogatom mešovitom naselju Bagdada 1926. godine, kao mladić je bio aktivan u Komunističkoj partiji. Primoran na beg iz Iraka zbog naredbe za hapšenjem, prešao je u Iran 1948, a zatim u Izrael 1949, gde je započeo karijeru novinara. Uzimajući u obzir svoje poreklo i duboko ukorenjenje u arapskoj kulturi, Majkl je često bio kritičan prema izraelskom tretmanu Palestinaca i zalagao se za potlačene manjine.
Svojim delom, koje uključuje preko 20 romana, knjiga za decu, drame i eseje, Sami Majkl je osvojio brojne književne nagrade i postao je važan glas u književnom svetu. Njegova dela, adaptirana u filmove, produbila su razumevanje kulturoloških sukoba i nepravdi.
Majkl je ostavio neizbrisiv pečat ne samo u književnosti, već i u borbi za pravdu i ljudska prava. Predsednik Izraela, Isak Hercog, opisao ga je kao diva među divovima, čija je ostavština obogatila književnost i kulturu Izraela.
Iza Majkla ostaju njegova supruga, novinarka Rejčel Jona Majkl, i dvoje dece iz prvog braka. Njegova dela će i dalje svetleti kao putokazi ka boljem razumevanju i pravdi.