Američka vojska saopštila je u nedelju da su njene snage uništile jednu bespilotnu letelicu u oblasti ratom opustošenog Jemena koju drže Huti, a drugu iznad ključne brodske rute u Crvenom moru. To je bio najnoviji razvoj događaja u mesecima tenzija između pobunjenika koje podržava Iran i SAD.
Dronovi, koji su uništeni u subotu ujutro, predstavljali su pretnju za američke i koalicione snage i trgovačke brodove u regionu, saopštila je američka Centralna komanda.
U njemu se navodi da je jedna urađena uništena iznad Crvenog mora, dok je druga uništena na zemlji dok je bila spremna za lansiranje.
„Ove akcije su neophodne da bismo zaštitili naše snage, osigurali slobodu plovidbe i učinili međunarodne vode bezbednijim i bezbednijim za američke, koalicione i trgovačke brodove“, rekao je CENTCOM.
Pobunjenici Huti, koji kontrolišu veći deo severa i zapada Jemena, nisu komentarisali.
Pobunjenici su u novembru pokrenuli kampanju dronova i raketnih napada na brodove u Crvenom moru. Oni su takođe ispalili projektile prema Izraelu, iako su oni uglavnom bili kratki ili presretnuti.
Pobunjenici su svoju kampanju opisali kao pokušaj pritiska na Izrael da okonča svoj rat protiv Hamasa u Pojasu Gaze. Međutim, brodovi na meti Huta uglavnom su imali malo ili nimalo veze sa Izraelom, SAD ili drugim nacijama uključenim u rat.
Huti su nastavili svoju kampanju napada uprkos više od dva meseca vazdušnih napada predvođenih SAD.
Ranije ovog meseca, CENTCOM je saopštio da su njegove snage takođe uništile četiri bespilotne letelice u oblastima Jemena koje kontrolišu Huti. Takođe se navodi da su Huti ispalili četiri protivbrodske balističke rakete prema Crvenom moru, ali nisu prijavili nikakve povrede ili štete od strane američkih, koalicionih ili komercijalnih brodova.
Eskalacija u Crvenom moru i rat između Izraela i Hamasa u Gazi uticali su na napore koje predvode UN da se ponovo pokrenu politički pregovori za okončanje višegodišnjeg sukoba u Jemenu, rekao je izaslanik UN-a za Jemen.
Hans Grundberg rekao je Savetu bezbednosti UN sredinom marta da se nada da će postići sporazum o prekidu vatre u Jemenu u celoj zemlji do svetog muslimanskog meseca Ramazana, koji je počeo početkom marta.
On je upozorio da bi Jemen mogao da bude gurnut nazad u rat, rekavši da „što se eskalaciono okruženje (u regionu) duže nastavi, to će prostor za posredovanje Jemena postati izazovniji“.
Rat između Huta i provladinih snaga koje podržava koalicija arapskih država Persijskog zaliva bjesni od 2014. godine, kada su Huti zbrisali sa planina, zauzeli veći dio sjevernog Jemena i glavni grad zemlje, Sanu, i prisilili međunarodno priznatu vladu da pobegne u izgnanstvo u Saudijsku Arabiju.
Od tada, više od 150.000 ljudi je ubijeno u nasilju, a 3 miliona je raseljeno.
Borbe su značajno smanjene u Jemenu od primirja u aprilu 2022, ali još uvek postoje žarišta u zemlji.