Za pacijente koji razmatraju ili se podvrgavaju procedurama plastične i rekonstruktivne hirurgije (PRS), korišćenje društvenih medija za prikupljanje informacija i odgovaranje na pitanja može poboljšati osnaživanje pacijenata – što potencijalno dovodi do povećane autonomije i boljeg donošenja odluka, izvještava studija u aprilskom izdanju časopisa Plastična i rekonstruktivna hirurgija.
„Naša studija sugeriše da je povezivanje sa društvenim medijima povezano sa značajnim povećanjem osnaživanja pacijenata sa PRS i može imati pozitivne efekte na donošenje odluka usredsređeno na pacijenta“, komentariše član ASPS hirurg Samuel J. Lin, MD, MBA, iz Bet Izraela. Medicinski centar Deaconess i medicinska škola Harvard, Boston.
Istraživači su izvršili onlajn anketu koristeći Amazonovu platformu za masovnu upotrebu Mechanical Turk. Od 473 ispitanika, oko 70% je bilo podvrgnuto nekoj vrsti PRS-a: kozmetičkom u 40%, rekonstruktivnom u 23%, i kozmetičkom i rekonstruktivnom u 8%. Modifikovana verzija Ciber Info-Decisional Empoverment Scale (CIDES) je korišćena za istraživanje povezanosti između društvenih medija i osnaživanja pacijenata.
Otprilike tri četvrtine pacijenata je izjavilo da su tražili informacije o plastičnoj hirurgiji na mreži u nekom trenutku tokom svog iskustva sa PRS. U zavisnosti od korišćenih resursa, pacijenti koji su dobijali informacije onlajn imali su više ocene za osnaživanje pacijenata.
Konkretno, korisnici društvenih medija postigli su veći rezultat u šest od sedam CIDES kategorija: znanje pacijenata; odluka o konsultaciji sa plastičnim hirurgom i pitanja tokom konsultacije; i donošenje odluka o lečenju, svest o odlukama o lečenju i svest o drugim opcijama lečenja.
U poređenju sa onima koji koriste druge platforme društvenih medija, korisnici Fejsbuka su imali više ocene u određenim kategorijama: odluka da se konsultuju, pitanja tokom konsultacija i svest o drugim opcijama lečenja. RealSelf, platforma usmerena na plastičnu hirurgiju, takođe je bila povezana sa povećanim osnaživanjem u opcijama lečenja.
Upotreba društvenih medija imala je veći uticaj na osnaživanje pacijenata koji su bili podvrgnuti estetskoj operaciji dojke, kao i za rekonstruktivne procedure na stomaku/trubu ili šaci. Većina pacijenata je rekla da su dobili korisne informacije iz ordinacije svog plastičnog hirurga, iako je nekima ove informacije bilo teško pročitati.
„Kako se medicinska nega pomera ka modelu donošenja odluka usredsređenog na pacijenta, važno je razumeti kako onlajn informacije, a posebno društveni mediji, utiču na osnaživanje pacijenata“, kaže dr Lin. „Naši nalazi sugerišu da društveni mediji mogu biti korisno sredstvo za promovisanje autonomije pacijenata i donošenja odluka među pacijentima koji razmatraju procedure PRS.“
Prethodne studije sugerišu da je osnaživanje pacijenata povezano sa poboljšanim iskustvima i rezultatima zdravstvene zaštite.
Platforme društvenih medija kao što su Facebook i RealSelf nude „interfejs sličan forumu“ za pacijente da postavljaju pitanja i čitaju mišljenja drugih pacijenata i lekara, pružajući „osećaj zajednice ili povezanosti“. Dr Lin dodaje: „Plastični hirurzi mogu doprineti osnaživanju pacijenata tako što će se uključiti i doprineti platformama društvenih medija, pružajući informacije zasnovane na nezi zasnovanoj na dokazima i osiguravajući da su informacije koje pruža njihova ordinacija čitljive i razumljive.“
Više informacija: JackueLin R. Kinnei et al, Koje grupe pacijenata sa plastičnom hirurgijom su pogođene upotrebom društvenih medija? Detaljni pregled angažovanja društvenih medija, plastične i rekonstruktivne hirurgije (2023). DOI: 10.1097/PRS.00000000000010641
Istražite dalje