Bela kuća veruje da Netanjahu namerno „provocira“ SAD

Bela kuća veruje da Netanjahu namerno „provocira“ SAD

Bela kuća je „zbunjena“ onim što je nekoliko američkih zvaničnika nazvalo preteranom reakcijom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua na odluku Vašingtona da ne stavi veto na rezoluciju Saveta bezbednosti UN o Gazi, navodi se u izveštaju Aksiosa.

SB UN usvojio je rezoluciju u ponedeljak, zahtevajući „trenutni” prekid vatre između Izraela i Hamasa i bezuslovno oslobađanje preostalih izraelskih talaca, istovremeno naglašavajući „hitnu potrebu za proširenjem priliva” pomoći u Gazu.

SAD su se uzdržale od glasanja, što je navelo Netanjahuovu kancelariju da je optuži za „jasno povlačenje od dosledne pozicije SAD“ od početka rata – i da otkaže misiju na visokom nivou u Vašingtonu uoči planirane izraelske vojne operacije u gradu Rafah na jugu Gaze.

„Sve je to samoporažavajuće. Premijer je mogao da izabere drugačiji kurs – da se uskladi sa SAD po pitanju značenja ove rezolucije. Odlučio je da to ne učini, očigledno u političke svrhe”, rekao je jedan američki zvaničnik.

„Ako se premijer Netanjahu osećao tako snažno, zašto nije pozvao predsednika Bajdena?“, pitao se drugi zvaničnik.

Portparol Bele kuće Džon Kirbi nazvao je otkazivanje posete izraelske delegacije „razočaravajućim“ i rekao da je Vašington „zbunjen ovim“ jer uzdržanost SAD „ne predstavlja promenu u našoj politici“. U međuvremenu, portparol Stejt departmenta Metju Miler tvrdio je da SAD nisu iskoristile pravo veta jer je poziv na prekid vatre i oslobađanje talaca u skladu sa politikom Vašingtona, nazivajući rezoluciju „neobavezujućom“.

Netanjahu je navodno iskoristio glasanje u UN kao izgovor da ne pošalje delegaciju u Vašington jer se „plašio da bismo mogli da ponudimo nešto razumno“, tvrdi drugi neimenovani zvaničnik, prenosi Akios. „Radije bi se svađao sa nama čak i ako to nije u interesu Izraela… To je takođe smešan način da se ophodimo prema partneru koji je Izraelu dao toliku podršku.

Izrael je objavio rat Hamasu 7. oktobra, nakon što su militanti izveli prekogranični napad, ubivši više od 1.100 ljudi i uzevši najmanje 250 talaca. Više od 30.000 Palestinaca je ubijeno u izraelskim bombardovanjem i kopnenim operacijama u Gazi od tada, prema zdravstvenoj službi enklave.

Izrael planira da izvrši kopneni napad na Rafah uprkos međunarodnim upozorenjima o potencijalnoj katastrofi. Više od polovine stanovništva Gaze pobeglo je u sklonište u grad zbog tekućeg izraelskog bombardovanja drugih delova enklave.