Studija inženjera Univerziteta Zapadna Virdžinija pokazuje da se izvršavanje monotonih zadataka montaže poboljšava kada obavljanje tih zadataka uključuje igranje igrice.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Robotika i kompjuterski integrisana proizvodnja, ispitalo je „gamifikaciju“ proizvodnih zadataka kako bi se poboljšalo blagostanje i produktivnost radnika. Nalazi tima sugerišu da će radnici na fabričkim montažnim linijama biti produktivniji, angažovaniji i motivisani – ali i više pod stresom – ako se ponavljajuće aktivnosti poput spajanja delova podstiču kroz takmičenje ili nagrade.
Istraživač Makenzi Doli rekla je da je gamifikacija postala deo svakodnevnog života mnogih ljudi. U vellness-u, gejmifikacija se pojavljuje u obliku izazova praćenja fitnesa. U marketingu, popularni oblici gamifikacije uključuju programe nagrađivanja hrane, kafe ili odeće.
Sada kao asistent profesora na VVU Benjamin M. Statler College of Engineering and Mineral Resources, Doli je u vreme studija bila doktorant na Statler koledžu. Sa Ašišem Nimbarteom, profesorom i predsedavajućim Odseka za industrijsko inženjerstvo i sisteme upravljanja, i Torstenom Vuestom, vanrednim profesorom, Doli je dizajnirala eksperiment koji je simulirao monotoniju tipičnog proizvodnog zadatka sklapanja koristeći Lego set igračaka.
Učesnici studije su nasumično raspoređeni u „gamifikovanu“ grupu ili „kontrolnu“ grupu. Obe grupe su morale da sastave isti Lego model teleskopskog utovarivača—poljoprivredno vozilo poznato i kao „viljuškar sa dohvatom“ ili „berač trešanja“. Teleskopski utovarivač ima lični odjek za Doli, koja je rekla da je za svoj stariji projekat VVU radila za vodećeg proizvođača teleskopskih utovarivača JLG.
Učesnici i u gejmifikovanoj i u kontrolnoj grupi morali su da sastave model teleskopskog utovarivača 15 puta u pet odvojenih prilika. Međutim, onima u grupi sa gejmifikacijom je njihova produktivnost merena i nagrađivana pomoću elemenata sličnih igrici kao što su trake napretka i značke.
Pretvaranje posla u igru značajno je povećalo produktivnost gejmifikovane grupe do trenutka kada su ti učesnici stigli do svoje 15. izrade Lego kompleta. Istraživači su spekulisali da je skok u vremenu završetka za poslednji pokušaj „možda bio uzrokovan poslednjim naporima učesnika da dobiju novu značku ličnog rekorda“, rekla je Doli. „Verujemo da su učesnici hteli da završe studiju na visokoj noti pokazujući svoje najbolje napore.“
Ali gamifikacija je takođe pojačala stres učesnika, na Dolino iznenađenje.
„Očekivali smo da će gejmifikacija smanjiti opterećenje učesnika“, rekla je ona. „Umesto toga, to je povećalo frustraciju, napor, vremenski pritisak i mentalne i fizičke zahteve koje su prijavili. Učesnici u grupi sa gejmifikacijom imali su bolji učinak od onih u ne-gamifikovanoj grupi, ali su verovali da su lošiji.“
Prema Doli, to nije tako loše kao što zvuči. „Psihološko opterećenje“ koje gamifikacija stavlja na radnike podstiče ih da budu mentalno aktivniji i angažovaniji u zadatku koji im je na raspolaganju. Sve dok nivoi stresa nisu ekstremni ili nepotrebni, taj dodatni pritisak pokreće bolje performanse, rekla je ona.
„Mora da postoji neka vrsta rizika ili motivacije koja zadržava ljude angažovane tokom ponavljajućih zadataka montaže. Kada su zadaci previše monotoni, dešavaju se greške i radnici ‘ispunjavaju’ ili tiho odustaju. Ako u te zadatke uvedemo rizik od gubitka utakmice, tada osećaju osećaj hitnosti koji pokreće produktivnost i kvalitet.“
Učesnici koji su rekli da imaju tendenciju da budu „samokonkurentni“, vođeni da pokušaju da obore sopstvene rekorde, najoštrije su osetili pritisak vremena. Oni koji su se identifikovali kao nestrpljivi uglavnom su bili najviše frustrirani tokom izgradnje i osećali se najviše opterećeni fizičkim zahtevima zadatka.
„Činjenica da smo videli da nivo fizičke potražnje i frustracije raste kako se nivo strpljenja smanjuje znači da svako ko dizajnira aplikaciju za gejmifikaciju treba da razmotri nivo tolerancije koju će korisnik imati za teže scenarije“, rekla je Doli.
„Prvi korak bi trebalo da bude poznavanje ličnosti radnika i nivoa strpljenja sa teškim zadacima. Svaki pojedinac ima svoj prag za koji nivo izazova i stresa je od pomoći, a guranje zaposlenih preko te tačke može dovesti do velike fluktuacije i bolovanja. Kada U pitanju je gejmifikacija, radnici moraju da budu na tom slatkom mestu između dosade i preopterećenosti.“