U užurbanom svetu roditeljstva, gde se čini da lista obaveza nema kraja, postoji novi svetionik nade — baka i deda. Studija iz Finske, koja je nazvana „najsrećnijom zemljom na svetu“, otkriva značajan pozitivan uticaj podrške bake i dede na mentalno zdravlje majke.
„Imati zdrave bake i deke u blizini može pružiti dragocenu društvenu podršku i podstaći osećaj zajednice za majke“, objasnila je za Good Housekeeping dr Gifti G. Ampadu, psiholog na dečjoj ambulantnoj psihijatriji Medicinskog centra Montefiore. Ova podrška se kreće od pomoći u brizi o deci do podele roditeljskih obaveza, posebno za samohrane ili razdvojene majke, i obogaćuje mentalno blagostanje unuka kroz redovnu interakciju.
Finska studija analizirala je podatke od skoro pola miliona majki dece mlađe od 12 godina i otkrila da one sa aktivnim, zdravim roditeljima mlađim od 70 godina – koji su bili zaposleni i žive u blizini (manje od 7 milja) – imaju manje šanse da pate od depresije. Podrška bake i dede je posebno kritična za mame koje se suočavaju sa potencijalnim odvajanjem od svojih partnera, što ima značajniji efekat nego nakon razdvajanja ili dok ostaju u vezi, naglašavajući neprocenjivu ulogu bake i deke.
„Mentalno zdravlje majki sa malom decom je kritična briga za javno zdravlje“, rekao je Ampadu. „Znamo da mentalno zdravlje majki ima uticaj na kućno okruženje i ponašanje roditelja. Studije su pokazale da mentalno zdravlje majki može uticati na mentalno zdravlje i društveni razvoj dece na mnogo načina.“
A za supermame koje nemaju luksuz da imaju zdrave roditelje u blizini da pomognu, postoje druge stvari koje možete učiniti da podržite svoje mentalno zdravlje.
Ampadu predlaže izgradnju mreže podrške sa drugim roditeljima, davanje prioriteta brizi o sebi i traženje saveta od stručnjaka za mentalno zdravlje. Suština podrške zajednice, koja se proteže od bliskih prijatelja do vaspitača, naglašava princip da što više podrške majka dobije, to je bolje opremljena da neguje svoju decu.
Bake i deke, sa svojom jedinstvenom sposobnošću da pruže podršku, mudrost i ljubav, igraju ključnu ulogu u ovom negovanju ekosistema, potkrepljujući izreku da je potrebno selo da bi se podiglo dete.