Bivšem predsedniku Donaldu Trampu preti da će država Njujork zahtevati naplatu duga od preko 457 miliona dolara koji se odnosi na slučaj prevarnih radnji u građanskom sektoru, i to uprkos njegovom ulaganju žalbe na presudu koja je dovela do ovog velikog duga.
Nakon što je državni tužilac Leticija Džejms osvojila presudu, ona nije odmah preduzela korake ka naplati tokom zakonskog roka koji omogućava Trampu da zatraži odlaganje plaćanja putem žalbenog suda.
Ovaj period ističe u ponedeljak, ali postoji mogućnost da Džejms produži rok Trampu. Međutim, do sada sudovi nisu odobravali Trampove zahteve za odlaganjem plaćanja bez pružanja garancije za ceo iznos duga.
Džejms je, kao demokrata, prethodno izjavila za ABC News da će, ako Tramp ne bude imao novca da plati, pokrenuti proces zaplene njegove imovine. Međutim, do sada nije precizirala koji deo imovine bi bio meta, a njen ured nije bio spreman da otkrije detalje o svojim planovima.
U međuvremenu, Tramp je već podneo obaveštenje o presudi, što je tehnički korak ka mogućoj naplati duga.
Zaplena imovine je uobičajena pravna opcija kada neko nema novca da plati građansku kaznu. U Trampovom slučaju, potencijalne mete za zaplenu imovine mogu uključivati nekretnine poput njegovog penthausa u Trampovoj kuli, aviona, poslovne zgrade na Volstritu ili terena za golf.
Državni tužilac takođe može tražiti informacije o bankovnim i investicionim računima Trampa. Ipak, Tramp tvrdi da ima gotovo 500 miliona dolara u gotovini, iako planira da koristi značajan deo tog iznosa za svoju predsedničku kampanju.
Bivši predsednik tvrdi da je državni tužilac i njujorški državni sudija, oboje demokrate, pokušavaju da mu oduzmu gotovinu kako bi onemogućili njenu upotrebu u kampanji.
Jedna od mogućnosti za Džejmsov kancelariju je da pokrene pravni proces kako bi lokalne vlasti sprovele zaplenu imovine i potom je prodale. Međutim, ovo je složena procedura u Trampovom slučaju, jer pronalaženje kupaca za imovinu takve veličine može biti dugotrajan proces.
Trampov dug proizilazi iz građanskog suđenja tokom prošle jeseni, kada je država tvrdila da je on i njegova kompanija preuveličali svoje bogatstvo na finansijskim izveštajima, varajući bankare i osiguravače. Tramp i njegovi saoptuženi su negirali te optužbe. Sudija je naložio Trampu da plati 355 miliona dolara, plus kamate koje se svakodnevno povećavaju.
Podnošenje žalbe generalno ne odgađa izvršenje presude prema njujorškom zakonu. Međutim, postoji mogućnost automatskog odgađanja ako osoba ili entitet postavi obveznicu koja pokriva iznos duga. Trampovi advokati tvrde da je nemoguće da to uradi, jer osiguravači zahtevaju visok procenat vrednosti presude kao garanciju, što bi značilo vezivanje velike sume novca koja bi mu bila potrebna za vođenje poslova.